Kiedy zacząć oszczędzać?

Finanse osobiste    
ocena

Jeśli będziemy czekali na lepsze czasy, to możemy się nigdy nie doczekać. Lepiej już teraz odkładać choćby po 50 zł miesięcznie niż zacząć w wieku 50 lat z kwotą 300 zł.

Kiedy zacząć oszczędzać?

photoxpress.com

Długi okres oszczędzani daje wymierne efekty. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na inwestycje, choćby w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych. Początki tego rodzaju oszczędzania niosą za sobą spore koszty, które czas niweluje.

Sposób oszczędzania nie ma tu większego znaczenia. Tym mniej zdyscyplinowanym polecamy inwestycje z polisą na życie, które mobilizują do miesięcznych regularnych wpłat. Osobom, które bardziej panują nad swoim budżetem, wystarczy konto oszczędnościowe czy lokata. Ważne, żeby w miarę regularnie oddawać swoje pieniądze brokerowi czy bankowi. Im większy reżim sobie narzucimy, to jesień życie spędzimy bardziej pogodnie.

Zwłaszcza, że po reformie funduszy społecznych z 1999 roku nikt tak naprawdę nie wie, jaka będzie nasza emerytura. Warto samemu o nią zadbać. A sposobów jest wiele - lokaty, TFI, giełda. Paradoksalnie, to teraz, kiedy ceny akcji spadają, jest dobry moment na inwestycje. Warto zaznaczyć, że oszczędzanie czy inwestowanie najlepsze efekty daje w bardzo długim okresie czasu, co najmniej 10 letnim. To nie znaczy, że w krótszym okresie nie można spodziewać się zysków.

Trzeba mieć tylko na uwadze, że obecnie wahania na rynku finansowym są tak duże, że trudno przewidzieć dobry okres do szybkiego wycofania się z inwestycji.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =