Finanse osobiste Kiedy zacząć oszczędzać?

Kiedy zacząć oszczędzać?

-

Długi okres oszczędzani daje wymierne efekty. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na inwestycje, choćby w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych. Początki tego rodzaju oszczędzania niosą za sobą spore koszty, które czas niweluje.

Sposób oszczędzania nie ma tu większego znaczenia. Tym mniej zdyscyplinowanym polecamy inwestycje z polisą na życie, które mobilizują do miesięcznych regularnych wpłat. Osobom, które bardziej panują nad swoim budżetem, wystarczy konto oszczędnościowe czy lokata. Ważne, żeby w miarę regularnie oddawać swoje pieniądze brokerowi czy bankowi. Im większy reżim sobie narzucimy, to jesień życie spędzimy bardziej pogodnie.

Zwłaszcza, że po reformie funduszy społecznych z 1999 roku nikt tak naprawdę nie wie, jaka będzie nasza emerytura. Warto samemu o nią zadbać. A sposobów jest wiele – lokaty, TFI, giełda. Paradoksalnie, to teraz, kiedy ceny akcji spadają, jest dobry moment na inwestycje. Warto zaznaczyć, że oszczędzanie czy inwestowanie najlepsze efekty daje w bardzo długim okresie czasu, co najmniej 10 letnim. To nie znaczy, że w krótszym okresie nie można spodziewać się zysków.

Trzeba mieć tylko na uwadze, że obecnie wahania na rynku finansowym są tak duże, że trudno przewidzieć dobry okres do szybkiego wycofania się z inwestycji.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szkolenia – organizacja czasu pracy

O tym, że należy szanować czas, nie należy nikogo przekonywać. Że potrafi przeciekać przez palce i ma tendencję do rozciągania się również. Szczególnie należy postępować, gdy jesteśmy odpowiedzialni za realizację szkolenia. A przy odrobinie samodyscypliny i wiedzy dotyczącej zarządzania czasem, jesteśmy w stanie kontrolować.

Jaki śpiwór wybrać?

Poszukiwanie uniwersalnie najlepszego modelu śpiwora jest z góry skazane na niepowodzenie, z tego względu, że dobry śpiwór to taki, który jest dostosowany do naszych potrzeb i warunków, w których będziemy go używać. Poniżej znajdziemy kilka przydatnych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego śpiwora.

Zobacz też

Kolczyki z minerałów – jak zrobić?

Wśród koralików z minerałów nie ma zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o ich kształty czy kolory. Kształty są najczęściej klasyczne, kolory naturalne, choć zdarzają się wyjątki. Można za to wybierać wśród rodzajów kamieni. Takie kamienie są same w sobie bardzo atrakcyjne i ozdobne, więc wystarczy często jedynie zawiesić je same na lince czy metalowej szpilce, by zyskać nową, ciekawą biżuterię.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: