Uważa się, że wpłacenie środków do banku jest najbezpieczniejszą formą ich ulokowania. Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a bank wypłaca Klientom należne odsetki zgodnie z zawartą umową. Poziom oprocentowania jest określony w taryfach bankowych i ulega zmianie tylko w ściśle określonych przypadkach.

W przypadku kont oszczędnościowych kapitalizacja odsetek może następować nawet codziennie, a więc każdego dnia bank nalicza i dopisuje odsetki do salda na koncie klienta. Taka forma ulokowania pieniędzy jest szczególnie korzystna dla osób, które liczą się z tym że w niedługim, ale nie przewidzianym czasie, mogą potrzebować wypłacić część lub całość zgromadzonych środków. Konta oszczędnościowe przewidują taką możliwość i środki są dostępne dla Klienta właściwie 24 godziny na dobę.

Często też można dopłacać wolne środki pieniężne do posiadanego rachunku – na przykład kiedy klient otrzyma dodatkową premię, bez konieczności zakładania dodatkowego konta i podpisywania nowych umów. Konta oszczędnościowe są obecnie promowane jako dodatek do rachunków osobistych, rozliczeniowych. Zwykle też są prowadzone bezpłatnie i związane bezpośrednio z rachunkiem głównym klienta. Oprocentowanie kont oszczędnościowych oscyluje w okolicy 4,0 – 4,5% z różnymi formami kapitalizacji (dzienna, miesięczna lub kwartalna) w różnych bankach.

Swoboda wpłat i wypłat, niskie lub zerowe koszty utrzymania oraz kapitalizacja dzienna to na pewno plusy takiej formy oszczędzania. Ale dużo większy zarobek oferują nam inwestycje. Obecnie wiele instytucji zajmuje się inwestowaniem środków klientów; tradycyjnie można skorzystać z usług Domu Maklerskiego, ale też banku czy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Oferta jest bardzo bogata, ale zawsze wiąże się z kosztami obsługi takich operacji.

Proponuje za to dużo wyższe zyski, właściwie nieograniczone, w zależności od przedmiotu inwestycji. Można szukać szczęścia na giełdzie i wybrać portfel agresywny zawierający akcje różnych przedsiębiorstw; nieco bardziej powściągliwi klienci kupują portfel zrównoważony składający się z akcji i bezpiecznych papierów dłużnych, lub całkiem zachowawczy pakiet – obligacji skarbu państwa, który jest jedynym, gdzie można określić przyszły zysk, zazwyczaj niewiele wyższy od lokat bankowych. Ryzyko w tych trzech różnych grupach zwiększa się wraz z potencjalnym zarobkiem. Niestety, trzeba wziąć pod uwagę możliwość straty.

Bardzo niewiele ofert ma w umowie zagwarantowany zwrot zainwestowanego kapitału – zwykle inwestor musi się liczyć z ewentualnymi spadkami na giełdzie, a co za tym idzie, wartością posiadanego portfela. Wycofanie wpłaconego kapitału również może wiązać się z dodatkowymi opłatami, zwłaszcza w pierwszym okresie obowiązywania umowy. Jest to inwestycja długoterminowa, zwykle minimum na 3-5 lat, a najlepiej jeżeli inwestor może sobie pozwolić na poczekanie na zysk ok. 10 lat. To doskonały pomysł na zabezpieczenie przyszłości dziecka.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here