Finanse osobiste Kupno mieszkania - krok po kroku

Kupno mieszkania – krok po kroku

-

Jak to zrobić?
– Kupując nowe mieszkanie musimy być przygotowani na uiszczanie opłat, w miarę postępów budowy, w ratach.
– W związku z inflacją cena mieszkania rośnie, odczujesz to dopłacając przy odbiorze, z reguły kwoty tej nie uwzględniają banki przy zawieraniu umowy.
– Pamiętaj, że duża część deweloperów wymaga zakupu garażu lub miejsca parkingowego (obowiązkowo).
– Rynek pierwotny to mieszkania spółdzielcze lub deweloperów, gotowe lub w trakcie budowy –są ono stosunkowo drogie.
– Kupując mieszkanie zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego, możesz w ten sposób uniknąć w przyszłości ruchliwej ulicy w pobliżu swego mieszkania.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym
1. Szukajmy ofert sprzedaży samodzielnie lub zgłośmy się do biura pośrednictwa obrotu nieruchomościami.
2. Po dokonaniu selekcji wybieramy te spełniające nasze oczekiwania.
3. Oglądając mieszkanie zwracamy uwagę na stan techniczny nie tylko lokalu, ale również wszystkich instalacji.
4. Zwróćmy uwagę na lokalizację mieszkania oraz wygląd klatki schodowej oraz piwnicy.
5. Zapoznać należy się z dokumentacją dotyczącą mieszkania (akt własności i księga wieczysta), do których dostęp jest w tej chwili jawny.
6. Jeżeli mieszkanie jest spółdzielcze należy sprawdzić czy obecny jego właściciel nie posiada zaległości za czynsz.
7. Jeżeli decydujemy się na kredyt hipoteczny musimy być przygotowani na zgromadzenie dużej ilości dokumentów.

– Dokumenty finansowe – zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wysokości zarobków, czasami historia rachunku osobistego czy PIT za ostatni rok;
– Dotyczące stanu prawnego – umowa przedwstępna, księga wieczysta nieruchomości (lub zaświadczenie ze spółdzielni) akt notarialny lub inny potwierdzający kto jest właścicielem lokum;
– Dokumenty dotyczące zabezpieczenia kredytu – w przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem może być również inna nieruchomość, nie tylko ta którą chcesz kupić, wówczas przygotuj jej akt własności oraz księgę wieczystą.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dodać RSS do strony?

RSS to bardzo dobry sposób na informowanie użytkowników o wszystkich nowościach jakie pojawiają się w naszym serwisie. Na szczęście dodawanie go do strony nie jest trudne.

Instalacja elektryczna – wymiana czy modernizacja?

Jeżeli nasza instalacja w budynku jest niewymienialna dłużej niż 20 lat warto pomyśleć o jej zmodernizowaniu. Można skorzystać z usługi elektryka, który oceni co należy wymienić i może doradzić jak należy zmodernizować instalację.

Zobacz też

Jak zmienić zawód?

Większości z nas wydaje się, że zmiana zawodu może być tylko i wyłącznie wynikiem braku możliwości znalezienia pracy. Jednak na przestrzeni ostatnich lat pojawił się nowy trend, którego głównym założeniem jest zmiana zawodu. Młodzi będą coraz częściej zmieniać swój zawód, szacuje się, że co około siedem lat będą podejmować to wyzwanie. Zmiana zawodu będzie trudniejsza dla osób starszych i z długim stażem zawodowym w jednej pracy, na jednym i tym samym stanowisku. Obecnie takiego pracownika do zmiany zawodu może doprowadzić również wypalenie zawodowe. Narastająca depresja i frustracja, jest w stanie wywołać u nas przejmującą chęć wyrwania się z szarej codzienności, czego przejawem zapewne jest nowy zawód. Inną siłą motywacyjną jest masowe zwalnianie pracowników w okresie kryzysu i towarzyszące mu programy outplacementu.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: