Finanse osobiste Nadpłata podatku na konto

Nadpłata podatku na konto

-

Formy zwrotu nadpłaconego podatku

Są dwie zasadnicze formy zwrotu podatku: przekazanie należnych pieniędzy przelewem lub w formie gotówki wypłaconej w kasie lub poprzez przekaz pocztowy. W przypadku wyboru zwrotu w formie przekazu pocztowego należy liczyć się z kosztami nałożonymi przez Pocztę Polską, które obecnie wynoszą 1% od kwoty przekazu + 5,20 zł. Z kolei wypłata w kasie może odbywać się w Urzędzie Skarbowym lub w banku bądź instytucji wyznaczonych przez Urząd, stąd należy liczyć się z koniecznością stawienia się w określonym miejscu osobiście. Zasadniczo o sposobie zwrotu nadpłaty może zdecydować sam podatnik poprzez złożenie deklaracji na odpowiednim formularzu, niektórym podatnikom np. prowadzącym działalność gospodarczą zobowiązanym do prowadzenia księgi podatkowej (nie dotyczy to mikroprzedsiębiorców) nie jest przyznana możliwość dokonania wyboru, a zwrot dokonywany jest zawsze na konto bankowe przedsiębiorstwa.

Zwrot nadpłaty na konto bankowe

W zeznaniu podatkowym ustala się w jaki sposób ma zostać podatnikowi zwrócona ewentualna nadpłata. Decydując się jednak na zwrot na rachunek bankowy w zeznaniu podatkowym nie ma możliwości wskazania numeru rachunku bankowego, na który ma zostać zwrócona kwota. Aby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku bezpośrednio na osobiste konto w banku należy uzupełnić i złożyć dodatkowy formularz, który jest zależny od statusu ewidencyjnego podatnika.

Wspomniane formularze to ZAP-3, NIP-7 albo CEIDG-1 i warto zaznaczyć, że ich złożenie jest niezbędne także wówczas gdy zeznanie podatkowe było składane przez internet (nie ma możliwości zadeklarowania numeru konta bankowego drogą elektroniczną). Zwrot pieniędzy z nadpłaconego podatku, zgodnie z art. 77 § 1 pkt 5 Ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa powinien nastąpić nie później niż 3 miesiące od dnia złożenia zeznania. Warto podkreślić, że formę zwrotu za pomocą rachunku bankowego można wybrać gdy nadpłata wynosi więcej niż 8,8 zł, w przeciwnym wypadku zwrot następuje w kasie.

Źródła:

[1] Małgorzata Żujewska, Jak dostać nadpłatę PIT na konto?, Gazeta Podatkowa nr 11 (843) z dnia 2012-02-06, dostępny w Internecie: http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/16819697,jak-dostac-nadplate-pit-na-konto.html.

[2] Ustawa z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)

Jaką drogą otrzymujecie ewentualną nadpłatę podatku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Public relations w firmie

Public relations (w skrócie PR) to nic innego, jak relacje firmy z otoczeniem. Należy więc postawić sobie dwa podstawowe pytania: CO TO JEST WŁAŚCIWIE OTOCZENIE FIRMY i NA CZYM TE RELACJE POLEGAJĄ? I tu zaczyna się problem, bo okazuje się, że większość firm nie rozumie idei public relations.

Na jakim koncie trzymać waluty?

Waluta zawsze była uznawana za dobrą lokatę kapitału. Obecnie, przy silnej pozycji złotówki oprocentowanie kont walutowych jest bardzo niewielkie. Wydaje się więc, że najlepiej przewalutować całą walutę i wpłacić na wysoko oprocentowane konto złotówkowe. Jednak są sytuacje które szczególnie wymagają posiadania konta walutowego.

Zobacz też

Szkolenie z technik autoprezentacji – na czym polega?

Sposób, w jaki postrzega nas otoczenie jest niezmiernie ważny z perspektywy osiągania celów, które sobie stawiamy. Szczególnie w kontekście życia zawodowego. W wielu branżach odpowiednie kreowanie własnego wizerunku stanowi, wręcz przysłowiowe, być albo nie być. Świadome i sprawne kierowanie wrażeniem to umiejętność niezwykle pożądana w każdym obszarze życia. Dlatego szkolenia z technik autoprezentacji wciąż zyskują nowych klientów.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: