Finanse osobiste Negocjowanie podwyżki

Negocjowanie podwyżki

-

Priorytetem dla każdego pracodawcy jest zatrudnienie jak najlepiej wykwalifikowanego pracownika przy możliwie najniższych kosztach, pracownik chce – co oczywiste – zarabiać jak najwięcej. Już w trakcie rozmowy aplikacyjnej na dane stanowisko rekruterzy bardzo często zadają pytanie dotyczące oczekiwanego przez kandydata wynagrodzenia, w stylu:

– Jakie jest minimalne wynagrodzenie, które jest Pan/i w stanie zaakceptować?

– Ile zarabiał/a Pan/i do tej pory, w poprzednich firmach?

– Czy oprócz pensji podstawowej spodziewa się Pan/i dodatkowych premii i bonusów?

Warto jeszcze zawczasu przygotować sobie odpowiedzi na tego typu pytania aby nie dać się zaskoczyć. Oto bezpieczne odpowiedzi na pytanie dotyczące pensji:

– Nie mniej niż kwota X;

– Między X a Y;

– W poprzedniej firmie zarabiałem X na netto więc teraz chciałabym podobnie;

– Chciałbym najpierw poznać Państwa ofertę.

Aby skutecznie wynegocjować dla siebie odpowiedni poziom wynagrodzenia pracownik powinien dobrze przygotować się do rozmowy z przełożonym, negocjacje pensji w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej różnią się od próby wywalczenia podwyżki jednakże istnieje kilka generalnych wytycznych dla takich niełatwych rozmów.

Pracownik przed spotkaniem z Szefem powinien posiadać wiedzę na temat aktualnej sytuacji finansowej i ekonomicznej firmy, a także panującej w niej atmosfery, jak również o rynku wynagrodzeń w danej branży i perspektywach rozwojowych swojego stanowiska. W przypadku negocjacji podwyżki warto prowadzić je po osiągnięciu konkretnego sukcesu np. finalizacji projektu czy kontraktu, warto przedstawić swoje mocne strony, pomysły na przyszłość i podkreślić lojalność wobec firmy. Unikać należy nie merytorycznych argumentów typu: „bo kolega z pokoju dostał podwyżkę” czy „bo uważam że mi się należy”. Jeżeli pracodawca zapyta jaka kwota podwyżki by nas satysfakcjonowała, pamiętać należy że wymieniona suma zapewne nie będzie ostateczna a jedynie zapoczątkuje dalsze rozmowy.

Przystępując do rozmowy pracownik musi liczyć się z tym że jego warunki nie zostaną zaakceptowane lub pracodawca będzie miał inne propozycje. W takim przypadku nie warto reagować emocjonalnie i starać się na spokojnie rozważyć stanowisko pracodawcy. Być może nie jest on w stanie w danym momencie zgodzić się na podwyżkę w zamian za to zaproponuje jednak innego rodzaju korzyści np. możliwość szkoleń czy kursów, opieki zdrowotnej czy karnetów rekreacyjnych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Złe samopoczucie po alkoholu – co robić?

Przyjechałeś na studia do większego miasta niż to, w którym dotychczas mieszkałeś? Czujesz, jak wyrastają ci skrzydła wolności? To normalne, uważaj jednak żeby twój zachwyt nowym środowiskiem (imprezowym) nie skończył się na pogotowiu.

Pomysł na program artystyczny na studniówkę

Program artystyczny jest ciekawą częścią studniówki, dawniej niepraktykowaną. Przykłady takiego programu są różne, ale wszystkie powinny zgadzać się z zasadami dobrego wychowania. Zaleca się bardziej humorystyczne programy, ale bardziej poważne też mogą być interesujące.

Zobacz też

Błonica – objawy

Błonica jest to choroba zakaźa, która dotyka szczególnie często dzieci. Wywołana jest przez Corynebacterium diphteriae (maczugowiec błonicy). Bakterie te wytwarzają toksynę- jad błoniczy, która w głównej mierze odpowiada za rozwój choroby.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: