Finanse osobiste Obliczanie podatku od nieruchomości

Obliczanie podatku od nieruchomości

-

Krąg podatników podatku od nieruchomości określony został w art.3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Do odprowadzania podatku od nieruchomości zobowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych

2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;

3) użytkownikami wieczystymi gruntów;

4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:

– grunty;

– budynki lub ich części;

– budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Obowiązkowi temu nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Podstawę opodatkowania dla gruntów stanowi ich powierzchnia, w odniesieniu do budynków lub ich części bierze się pod uwagę ich powierzchnię użytkową, a w odniesieniu do budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – co do zasady ich wartość początkową ustaloną na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego.

Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.Trzeba jednocześnie pamiętać, że o faktycznych stawkach podatków i opłat lokalnych decyduje rada każdej gminy w stosownej uchwale. Stawka podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczejjest znacznie wyższa niż w przypadku nieruchomości zakwalifikowanych jako pozostałe.

Płacicie podatek od nieruchomości? W jakiej wysokości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Krem fistaszkowy do tortu – przepis

Krem fistaszkowy jest prosty, lekki i zaskakujący. Ma bardzo przyjemny, niezbyt słodki smak i konsystencję kojarzącą się z sernikiem na zimno.

Jak najtaniej dojechać z lotniska do centrum miasta?

Podróżując tanimi liniami, często spotkamy się z sytuacją, w której po wylądowaniu musimy pokonać jeszcze kilkadziesiąt kilometrów, by dostać się do centrum miasta. A taki transport bywa bardzo kosztowny. Podpowiadamy, jak uniknąć zbędnych wydatków w podróży.

Zobacz też

Jak dobierać skórzane ubrania?

Skóra to hit ostatnich sezonów. Wiele osób zastanawiać się może, jak ją nosić, żeby nie wyglądać staroświecko i tandetnie. Styliści podają wiele sposób, nawet tak kontrowersyjnych, jak łączenie jej ze spodniami dresowymi.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: