Finanse osobiste Odliczenie kosztów dojazdu do pracy

Odliczenie kosztów dojazdu do pracy

-

Co decyduje o możliwości odliczenia od podatku kosztów dojazdu do pracy?

Kryteria uprawniające do odliczenia od podatku kosztów dojazdów do pracy określa art. 22 ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie o PIT przewidziane są bowiem limity kosztów dojazdów do pracy, po przekroczeniu których można dokonać odliczenia. Warunkiem uzyskania możliwości odliczenia kosztów jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ponadto, aby pracownik mógł zaliczyć koszty dojazdu do pracy do kosztów uzyskania przychodu:

– Nie może otrzymywać zwrotu kosztów dojazdu od pracodawcy oraz dodatku za rozłąkę (23 zł za każdy dzień przepracowany poza miejscem zamieszkania), chyba, że zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu;

– Musi posiadać dowód zapłaty np. w postaci biletu okresowego, karty przejazdów (na dowodzie zapłaty muszą widnieć dane osobowe oraz adres zamieszkania ubiegającego się o odliczenie kosztów);

– Dojazdy do pracy muszą odbywać się środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej;

– Dojazdy mogą zostać odliczone jeżeli siedziba firmy, do której dojeżdża pracownik znajduje się w innej miejscowości niż jego miejsce stałego lub czasowego zamieszkania i pracownik złożył pracodawcy stosowne oświadczenie informujące o tym.

Koszty dojazdów do pracy można odliczyć zarówno wtedy, gdy podatnik rozlicza się z urzędem skarbowym za pośrednictwem płatnika, jak i wówczas gdy dokonuje tego samodzielnie. W pierwszym przypadku wykorzystuje się PIT-11, w drugim w kolumnie „koszty uzyskania przychodów”, części C zeznania: dochody / straty ze źródeł przychodów w formularzu pit 37 druk.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułRyczałt samochodowy
Następny artykułKsięgowanie faktury korygującej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować sylwestra w domu lub w restauracji?

Sylwester spędzony w domu nie musi ograniczać się wyłącznie do obejrzenia programu sylwestrowego serwowanego przez wszystkie stacje telewizyjne. Sylwester w restauracji to nie tylko uroczysta kolacja. Trochę polotu i to, co zdaje się pozornie nudne, może okazać się wybuchową imprezą.

Jak ustawić awatar na GG?

Awatar to obrazek, który jest widoczny dla naszych znajomych. Może być to nasze zdjęcie, ale może to być również jakakolwiek grafika, którą uznamy za wartą pokazania.

Zobacz też

Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy

Cukrzyca u kobiet ciężarnych jest szczególną sytuacją, ponieważ je skutki mogą być szkodliwe dla zdrowia kobiety oraz jej dziecka. Sama definicja cukrzycy ciężarnych mówi, iż jest to każdy stan podwyższonego stężenie glukozy we krwi, który pojawił się podczas ciąży lub został wykryty w czasie jej trwania.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: