Autor
Inne porady tego autora
Co można odliczyć od podatku VAT?
Jak systematycznie oszczędzać?
W tym dziale
Kim jest Vatowiec?
Wynagrodzenie prowizyjne a ekwiwalent za urlop
Konto oszczędnościowe a inwestycje - porównanie
Jak obliczyć podatek dochodowy?
Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego
Negocjowanie podwyżki
W praktyce zarządzanie budżetem domowym często opiera się na doraźnych sposobach oszczędzania. Z wykorzystywaniem nieefektywnych metod zarządzania finansami wiąże się jednak znaczne ryzyko pozbawienia się niezbędnych środków w okresie przejściowych trudności ekonomicznych lub trwałego pogorszenia się sytuacji finansowej. Na czym powinny opierać się decyzje ekonomiczne jednostek w zakresie długoterminowego oszczędzania? Podajemy kluczowe wskazówki.
Optymalna strategia zarządzania budżetem domowym
Tematyka zarządzania finansami gospodarstwa domowego w okresie kryzysu była niezwykle często podejmowana. Według znawców tematyki zarządzania finansami gospodarstwa domowe dla uzyskania stabilności finansowej i zracjonalizowania wydatków powinny podjąć trzy kluczowe działania:
1. Przyjąć plan przychodów i wydatków.
2. Dokonywać bieżącej rewizji ponoszonych wydatków z zaklasyfikowaniem ich do odpowiedniej grupy np.: media (prąd, gaz, woda), wydatki na żywność, leki, kosmetyki, wydatki nadzwyczajne itp. Pozwoli to odnaleźć przyczynę wzrostu ogólnych wydatków i kontrolować wydatki okazjonalne, które nie są niezbędne.
3. Porównywać wydatki rzeczywiste ze stworzonym planem i wprowadza
4. Zmiany w sposobie planowania i dokonywania wydatków.
Procedurę tą należy powtarzać w każdym miesiącu. Podczas podejmowania decyzji finansowych, które umożliwią uzyskiwanie długookresowych korzyści warto przestrzegać pewnych zasad, a mianowicie:
- Starać się nie wydawać więcej niż wynoszą przychody;
- Przeznaczać na oszczędności około 10% z miesięcznych zarobków;
- Podczas planowania wydatków, brać pod uwagę także te, które będą niezbędne w perspektywie kilku lat (remont, finansowanie studiów dziecka);
- Nie należy rezygnować z dokonywania rewizji bieżących wydatków, pamiętając o tym, że jest to najczęściej zaniedbywane działanie oraz, że to w nich można szukać oszczędności na przyszłość;
- Warto zadbać o systematyczność w dokonywaniu monitorowania wydatków i pamiętać o przechowywaniu zapisków, by w razie potrzeby można było do nich wrócić.
Warto pamiętać!
Odpowiednie zarządzanie budżetem domowym bardziej niż specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów wymaga umiejętności dokonywania wyborów pomiędzy wydatkami niezbędnymi, a tymi, z których można zrezygnować. Niezbędne w tym zakresie jest również dokonywanie bieżącej kontroli decyzji związanych z finansami i przyjęcie długookresowej perspektywy w planowaniu wydatków.
Źródła:
[1] Agnieszka Rędzińska, Strategie zarządzania budżetem domowym z perspektywy psychologii poznawczej, [w:] Edukacja ekonomistów i menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty., Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nr 3 (17) lipiec – wrzesień, Warszawa 2010.
Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?