Finanse osobiste Oszczędzanie długoterminowe

Oszczędzanie długoterminowe

-

Optymalna strategia zarządzania budżetem domowym

Tematyka zarządzania finansami gospodarstwa domowego w okresie kryzysu była niezwykle często podejmowana. Według znawców tematyki zarządzania finansami gospodarstwa domowe dla uzyskania stabilności finansowej i zracjonalizowania wydatków powinny podjąć trzy kluczowe działania:

1. Przyjąć plan przychodów i wydatków.

2. Dokonywać bieżącej rewizji ponoszonych wydatków z zaklasyfikowaniem ich do odpowiedniej grupy np.: media (prąd, gaz, woda), wydatki na żywność, leki, kosmetyki, wydatki nadzwyczajne itp. Pozwoli to odnaleźć przyczynę wzrostu ogólnych wydatków i kontrolować wydatki okazjonalne, które nie są niezbędne.

3. Porównywać wydatki rzeczywiste ze stworzonym planem i wprowadza

4. Zmiany w sposobie planowania i dokonywania wydatków.

Procedurę tą należy powtarzać w każdym miesiącu. Podczas podejmowania decyzji finansowych, które umożliwią uzyskiwanie długookresowych korzyści warto przestrzegać pewnych zasad, a mianowicie:

– Starać się nie wydawać więcej niż wynoszą przychody;

– Przeznaczać na oszczędności około 10% z miesięcznych zarobków;

– Podczas planowania wydatków, brać pod uwagę także te, które będą niezbędne w perspektywie kilku lat (remont, finansowanie studiów dziecka);

– Nie należy rezygnować z dokonywania rewizji bieżących wydatków, pamiętając o tym, że jest to najczęściej zaniedbywane działanie oraz, że to w nich można szukać oszczędności na przyszłość;

– Warto zadbać o systematyczność w dokonywaniu monitorowania wydatków i pamiętać o przechowywaniu zapisków, by w razie potrzeby można było do nich wrócić.

Warto pamiętać!

Odpowiednie zarządzanie budżetem domowym bardziej niż specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów wymaga umiejętności dokonywania wyborów pomiędzy wydatkami niezbędnymi, a tymi, z których można zrezygnować. Niezbędne w tym zakresie jest również dokonywanie bieżącej kontroli decyzji związanych z finansami i przyjęcie długookresowej perspektywy w planowaniu wydatków.

Źródła:

[1] Agnieszka Rędzińska, Strategie zarządzania budżetem domowym z perspektywy psychologii poznawczej, [w:] Edukacja ekonomistów i menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty., Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nr 3 (17) lipiec – wrzesień, Warszawa 2010.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy stowarzyszenie może zarabiać?

Stowarzyszenie oprócz działalności wolontariackiej może zarabiać pieniądze w ramach działalności odpłatnej oraz gospodarczej. Jednak należy pamiętać, że uzyskane dochody muszą zostać przeznaczone na działalność statutową organizacji. Informacja o prowadzeniu działalności odpłatnej czy gospodarczej powinna znaleźć się w statucie stowarzyszenia. Działalność gospodarcza oraz odpłatna powinny być prowadzone w innych obszarach.

Domowe sposoby na chrapanie

Chrapanie, czyli wibracje i drgania podniebienia miękkiego, powstaje w wyniku niedrożności lub zwężenia dróg oddechowych. W zdecydowanej większości cierpią na nie mężczyźni, choć w pewnym sensie cierpią wtedy również kobiety, które przy boku chrapiącego męża, narzeczonego czy chłopaka muszą znosić wszystkie nieprzespane noce.

Zobacz też

Na czym polega kształcenie integracyjne?

Ideą integracji jest wspólna edukacja wszystkich dzieci, bez względu na ograniczenia i specjalne potrzeby edukacyjne. Zadaniem szkoły jest stworzenie takich warunków, aby treści, metody i formy pracy były dostosowywane do indywidualnych potrzeb uczniów posiadających orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: