Oszczędzanie na przyszłość dziecka

Finanse osobiste    
ocena

Narodziny dziecka wiążą się z przeżywaniem ogromnej radości. Z drugiej strony w rodzicach pojawia się szeroko rozumiane poczucie odpowiedzialności. Jego przejawem jest chęć zabezpieczenia finansowej przyszłości potomka. O przyszłości dziecka najlepiej zacząć myśleć w chwili jego narodzin. Warto podejść do tego zagadnienia w sposób racjonalny, efektywny i systematyczny.

Oszczędzanie na przyszłość dziecka

pixabay.com

Wystarczy co miesiąc odkładać określoną kwotę. Odkładając 100 złotych miesięcznie w ciągu 18 lat można zaoszczędzić ponad 20 tysięcy. Naprzeciw tym inwestycyjnym potrzebom wychodzą instytucje finansowe. Większość banków ma w swojej ofercie specjalne produkty, które powstały z myślą o finansowym zabezpieczeniu dzieci przez rodziców. Są to specjalne programy oszczędnościowe czy polisy ubezpieczeniowe. Można także skorzystać z tradycyjnych lokat bankowych czy kont oszczędnościowych.

Ciekawym rozwiązaniem są polisy posagowe. Ubezpieczającym jest rodzic. W praktyce oznacza to, że zawiera on umowę oraz płaci składki. Uposażonym jest dziecko. Do czasu osiągnięcia przez niepełnoletności nadzór nad nim sprawuje rodzic. Później prawo dysponowania zgromadzonymi na tym koncie środkami przejmuje dziecko. W sytuacji, gdyby doszło do wcześniejszej śmierci ubezpieczającego może ono otrzymać z tego tytułu rentę. Dobrym pomysłem jest także inwestowanie w szeroko rozumiane nieruchomości. Może to być w miarę finansowych możliwości zakup mieszkania czy działki budowlanej. 

Wielu doradców podkreśla znaczenie nauczania właściwych nawyków finansowych, które w przyszłości ułatwią zarządzanie tą dziedziną życia. Chodzi tu o szczególnie o pokazanie sensu i wartości systematycznego oszczędzania. Tym bardziej, że takiej wiedzy dziecko nie zdobędzie w polskiej szkole.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =