Oszczędzanie wody w domu

Finanse osobiste    
ocena

Rachunki za prąd, wodę i gaz stanowią znaczną część wydatków gospodarstw domowych. Panuje nie do końca słuszne przekonanie o tym, że na rachunkach nie sposób jest zaoszczędzić. Zasadne jest zatem wskazanie możliwych sposobów oszczędzania. Jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Oszczędzanie wody w domu

photoxpress.com

Jak ograniczyć zużycie wody?

Zużycie wody można i wręcz trzeba kontrolować. Znane jest kilka sprawdzonych i jednocześnie prostych sposobów na oszczędzanie wody, a mianowicie:

- Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce, pozwoli to zaoszczędzić ok. 30 m3 wody w ciągu roku;

- Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, które daje oszczędności rzędu szacunkowo 40 m3 rocznie;

- Unikanie spłukiwania w toalecie odpadów higienicznych, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych itp.;

- Uszczelnienie spłuczki w toalecie, nieszczelnych baterii przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach. Nieszczelność spłuczek i kranów może powodować wzrost zużycia wody od 50 do nawet 100 litrów wody dziennie;

- Unikanie prania w pralce niewielkiej ilości ubrań lub jeżeli jest to konieczne używanie programów oszczędnościowych. Dotyczy to również korzystania ze zmywarki.

Wymienione wyżej sposoby dostępne są dla wszystkich i są proste w zastosowaniu. Poza tymi sposobami można przy nieznacznych nakładach finansowych (w porównaniu z kosztem większego zużycia wody) wykorzystać następujące metody:

- Zastosowanie spłuczek z funkcją stop oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3/6 litrów (można za niewielki koszt dokupić funkcję lub wymienić spłuczkę);

- Używanie perlatorów montowanych na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. Jest to nasadka mieszająca wodę z powietrzem, co poza znacznymi oszczędnościami (nawet do 50%) poprawia efekt myjący;

- Stosowanie baterii termostatycznych przy prysznicu i w umywalce – koszt wykorzystania rozwiązania jest wyższy niż w przypadku wcześniej wymienionych rozwiązań, ale znacznie zwiększa komfort użytkowania tych urządzeń;

- Wykorzystanie reduktorów ciśnienia szczególnie w przypadku spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznej, Zużycie wody w dużym stopniu zależy bowiem od ciśnienia w sieci wodociągowej i instalacji wewnętrznej i jest tym większe im wyższe ciśnienie.

 

 

Źródła:

[1] Agnieszka Rędzińska, Strategie zarządzania budżetem domowym z perspektywy psychologii poznawczej, [w:] Edukacja ekonomistów i menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty., Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nr 3 (17) lipiec – wrzesień, Warszawa 2010.

[2] 10 sposobów na oszczędzanie wody, czajnik.blox.pl, dostępny w Internecie: http://czajnik.blox.pl/2009/02/10-sposobow-na-oszczedzanie-wody.html.

Staracie się ograniczać zużycie wody? Czy odbija się to w widoczny sposób na Waszych rachunkach? Czekam na Wasze komentarze.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =