Płacenie kartą czy zapłata gotówką - co bardziej się opłaca?

Finanse osobiste    
ocena

Jesteś osobą, która woli płacić kartą czy gotówką? W zależności od tego, gdzie robisz zakupy, możesz zaoszczędzić płacąc kartą lub gotówką. Oto kilka przykładów.

Płacenie kartą czy zapłata gotówką - co bardziej się opłaca?

sxc.hu

Rabat w zamian za płatność kartą w małych punktach handlowo-usługowych

Jeśli wybieramy się do małego osiedlowego sklepiku obuwniczego, gdzie możemy zapłacić kartą, wybierzmy płatność gotówką. Zazwyczaj osobiście z takiej transakcji niewiele otrzymamy, a właściciel sklepu zostanie obciążony prowizją za transakcje kartą w przedziale 3-5% wartości zakupów. Poinformujmy o tym fakcie sprzedawcę. Dzięki temu często uda nam się wynegocjować rabat na zakupiony towar.

Podobne możliwości otrzymania rabatu znajdziemy w małych restauracjach, które wolą obniżyć wartość zamówienia klienta poprzez zastosowanie rabatu, niż tę samą kwotę przeznaczyć na opłaty z tytułu transakcji bezgotówkowej. Dzięki temu klient będzie zadowolony i częściej powróci do danego punktu gastronomicznego.

Rabat przy płaceniu konkretną kartą w konkretnych punktach

Rabatów podczas płacenia gotówką nie dostaniemy jednak w dużych sieciach handlowo-gastronomicznych. Punkty te często mają podpisane dodatkowe umowy z wystawcami kart płatniczych, dzięki którym mogą zaproponować upusty dla osób płacących kartami danego wystawcy.

Przykładem takich działań są akcje promocyjne, w ramach których sprzedawca nalicza nam rabat w wysokości 5% pod warunkiem, że płacimy kartą danego banku lub wystawcy (wystawcami kart są między innymi MasterCard oraz VISA).

Rabat otrzymywany przez bank przy użyciu karty płatniczej banku

Banki zarabiają na transakcjach przy użyciu karty, dlatego chcąc zwiększyć ilość takich transakcji, coraz częściej proponują swoim aktywnym klientom możliwość podzielenia się z nimi zyskiem z takich płatności. Coraz więcej banków stosuje ten mechanizm dzięki któremu zwiększa lojalność swoich klientów.

Tego typu rozwiązania oferuje między innymi Bank Millennium w ramach swojego Dobrego Konta. Posiadacz tego konta otrzymuje zwrot 3% wartości wszystkich transakcji dokonanych w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych oraz w supermarketach. Bank Zachodni WBK oferuje w ramach konta Wydajesz i Zarabiasz zwrot 1% wszystkich transakcji dokonanych kartą do rachunku lub naliczanie punktów w ramach programu lojalnościowego Playback. Wartość otrzymywanych punktów w przeliczeniu na wartość nagród jest jednak mniejsza i wynosi 0,33% transakcji.

Pierwsza możliwość jest tym korzystniejsza, że wypłacana jest raz w miesiącu, a nie w postaci nagród, gdy uzbieramy odpowiednio dużą liczbę punktów. Podobne promocje znajdziemy również w Getin Banku czy Banku Ochrony Środowiska. Najczęściej banki zwracają 1% dokonanych transakcji, choć zdarzają się i takie, gdzie w promocji otrzymamy nawet 5 % przy płatności w konkretnych sklepach.

Częściej płacicie kartą czy gotówką? Która z form uiszczania opłat jest dla Was wygodniejsza bądź korzystniejsza? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =