Finanse osobiste Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego

-

Co do zasady zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, chorym dzieckiem w wiek do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny.

Zasiłek ten może przysługiwać nie dłużej nić 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 14 lub 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka wykonywana jest nad dzieckiem starszym niż 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Co istotne zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie wtedy gdy nikt inny z rodziny nie ma możliwości sprawowania opieki nad daną osobą, warunek ten nie jest brany pod uwagę jedynie w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 2.

Od 2008 r. do grona osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego zaliczamy przede wszystkim:

– pracowników;

– członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych;

– osoby wykonujące pracę nakładczą;

– osoby wykonujące pracę nad podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia;

– osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące;

– osoby odbywające służbę zastępczą;

– duchownych.

Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13.71% tego wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Od stycznia 2009 r. ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze 8 tygodni w okresie korzystania przez matkę dziecka (pracownicę) z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie i jej pobytu w szpitalu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Potrawka z soczewicy – przepis

Potrawka z soczewicy jest bardzo dobrym pomysłem na codzienny obiad, jest zdrowa, sycąca i prosta w wykonaniu.

Co można wykorzystać jako domowe środki czystości?

Dobra wiadomość dla wszystkich – z brudem poradzimy sobie środkami, które często mamy już w naszych kuchniach. Nie trzeba kupować tony środków chemicznych, aby posprzątać dom na wysoki połysk.

Zobacz też

Mus malinowy – przepis

W delektowaniu się smakiem delikatnego malinowego musu nie przeszkadza już brak świeżych owoców, ponieważ można zrobić go z powodzeniem z owoców mrożonych.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: