Przedawnienie zobowiązań podatkowych

Finanse osobiste    
ocena

Niekiedy dochodzi do takich sytuacji, gdy nasze podatkowe zobowiązania ulegną przedawnieniu, np. z powodu opieszałości lub błędu urzędników. W takich sytuacjach nie będziemy musieli go płacić.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych

dreamstime.com

Zgodnie z ordynacją podatkową w wyniku przedawnienia zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części, jeśli oczywiście nie zostanie w tym czasie przerwane chociażby przez czynność kontrolną związaną z podatkiem lub wezwanie do zapłaty. Oznacza to, że nie będzie trzeba uiszczać tej opłaty i nikt nie poniesie z tego powodu negatywnych konsekwencji.

Zgodnie z generalną zasadą, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i najtrudniejszych kwestii dotyczącą przedawnień zobowiązań podatkowych jest przerwanie biegu terminu przedawnienia. Może dojść do tego np. na skutek ogłoszenia upadłości lub zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.

UWAGA!

Przedawnieniu nie ulegają zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

Co może zrobić organ podatkowy, aby bronić się przed przedawnieniem? W 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że wielokrotne stosowanie środków egzekucyjnych jest zgodne z konstytucją, co w efekcie może doprowadzić nawet do tego, że niektóre podatkowe zaległości praktycznie nigdy nie ulegną przedawnieniu.

 

 

Źródła:

- ustawa Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. 1997 Nr 137 poz. 926)

- Orzeczenie TK z 21 czerwca 2011 r. Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: P 26/10)

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =