Finanse osobiste Przedawnienie zobowiązań podatkowych

Przedawnienie zobowiązań podatkowych

-

Zgodnie z ordynacją podatkową w wyniku przedawnienia zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części, jeśli oczywiście nie zostanie w tym czasie przerwane chociażby przez czynność kontrolną związaną z podatkiem lub wezwanie do zapłaty. Oznacza to, że nie będzie trzeba uiszczać tej opłaty i nikt nie poniesie z tego powodu negatywnych konsekwencji.

Zgodnie z generalną zasadą, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i najtrudniejszych kwestii dotyczącą przedawnień zobowiązań podatkowych jest przerwanie biegu terminu przedawnienia. Może dojść do tego np. na skutek ogłoszenia upadłości lub zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.

UWAGA!

Przedawnieniu nie ulegają zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

Co może zrobić organ podatkowy, aby bronić się przed przedawnieniem? W 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że wielokrotne stosowanie środków egzekucyjnych jest zgodne z konstytucją, co w efekcie może doprowadzić nawet do tego, że niektóre podatkowe zaległości praktycznie nigdy nie ulegną przedawnieniu.

Źródła:

– ustawa Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. 1997 Nr 137 poz. 926)

– Orzeczenie TK z 21 czerwca 2011 r. Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: P 26/10)

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Radio w telefonie – jakie wybrać?

Wybierasz właśnie nowy telefon? Potrzebujesz dobrego radia? Jakie radio będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze? To – jak zwykle – zależy... Poniżej doradzamy, jak wybrać radio tak, aby mieć z niego jak największy pożytek i czerpać przyjemność.

Niemowlę na plaży – jak się przygotować?

Szczególnie wskazane są plaże nad bałtyckim morzem. Czyste powietrze jest prawdziwym zastrzykiem zdrowia dla maluchów. To bogactwo nie tylko jodu, ale innych cennych pierwiastków. Zawsze jednak, niezależenie od miejsca odpoczynku, wymagane jest bezwzględne przestrzeganie pewnych zasad.

Zobacz też

Jak poderwać chłopaka na NK?

Nasza-klasa stała się tak popularnym portalem społecznościowym, że słyszał o niej niemal każdy. Mnóstwo osób posiada tam również swoje konta. Nic dziwnego, że nasza klasa szybko stała się miejscem nawiązywania płomiennych romansów i wspomnień o zakończonych już związkach. Jeśli zastanawiasz się, jak poderwać chłopaka na wspomnianym portalu, zapoznaj się z naszymi radami.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: