Rozliczanie PIT przez internet

Finanse osobiste    
ocena

Od kilu lat osoby korzystające na co dzień z Internetu mają możliwość rozliczenia swoich rocznych dochodów za pośrednictwem sieci - bez wychodzenia z domu. Stanowi to dużą wygodę i oszczędność czasu i można się spodziewać że taka droga składania PIT-ów będzie coraz bardziej popularna.

Ministerstwo Finansów umożliwia  przesyłanie następujących formularzy podatkowych drogą elektroniczną –  PIT-16A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

To spore udogodnienie - pozwala uniknąć kosztów związanych z wysyłką pocztową ale przede wszystkim czasu zmarnowanego na stanie w kolejkach w urzędzie czy na poczcie.  Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla osób które nie mogą zwolnić się z pracy i udać do urzędu czy na pocztę w godzinach urzędowania tych instytucji, osób niepełnosprawnych a także dla osób które roczne rozliczenia zostawią sobie na ostatni moment. Co istotne aby dokonać rozliczenia przez Internet nie jest konieczne -  jak w większości podobnych spraw urzędowych - posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

Z możliwości przesyłania  deklaracji mogą korzystać także osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, na szczęście nie jest już konieczne  przedłożenie stosownego pełnomocnictwa drugiego małżonka które w przeszłości trzeba było przesyłać w formie papierowej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wprowadzono bezpłatny podpis elektroniczny  oparty na unikatowych cechach podatnika: nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP i PESEL oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym czy rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok. Ministerstwo zachwala  system jako bardzo łatwy w obsłudze także dla laików, obowiązkowe pola są oznaczone ramką i dodatkowo opisane.

Dużą dogodnością jest także to iż program na bieżąco weryfikuje poprawność wprowadzanych danych. Po prawidłowym wypełnieniu i wysłaniu formularza podatnik otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym. 

Interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać zeznanie roczne, należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.pl

Rozliczacie PIT przez Internet czy w tradycyjnej formie? Dlaczego? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =