Sprzedaż mieszkania - informacje

Finanse osobiste    
ocena

Jeżeli musimy sprzedać mieszkanie, możemy obniżyć koszty transakcji, rezygnując z pośredników. Pamiętajmy, że pobierają oni niemałe prowizje (często od obu stron). Nie musimy się obawiać przeprowadzenia takiej transakcji, gdyż nad bezpieczeństwem prawnym, czuwać będzie notariusz, sporządzający akt notarialny.

Sprzedaż mieszkania - informacje

flickr.com

1. Internet daje nam nieograniczone możliwości w zakresie sprzedaży mieszkania. Istnieje bardzo wiele serwisów, które umożliwiają wystawienie oferty:
- gratka.pl
- domiporta.pl
- gumtree.pl
- pajęczyna.pl

2. Należy pamiętać o tym, że umieszczając nasze ogłoszenie na portalu dociera ono do bardzo wielu osób. W tej grupie można zaleźć również takie, które poszukując oferty, otrzymują newslettery i podają parametry dotyczące ceny i metrażu.

3. Oprócz internetu mamy opcję skorzystania z tablicy ogłoszeń znajdującej się na osiedlu czy hipermarkecie, czasami istnieje możliwość skorzystania z takiej formy reklamy, dostępnej w administracji osiedla. Rozważyć należy również wywieszenie informacji o sprzedaży na klatce schodowej. Być może ktoś  ze znajomych lub krewnych sąsiadów będzie nim zainteresowany.

4. Sprzedając mieszkanie musimy być przygotowani na wizyty wielu osób, którym trzeba okazać zrozumienie i cierpliwość, gdyż z pewnością będą zadawać masę pytań.

5. Musimy być ze swej strony wiarygodni, warto więc pokazać dowód osobisty oraz dokument potwierdzający, iż jesteśmy właścicielami lokalu. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie, które jest obciążone kredytem absolutnie nie należy ukrywać tego faktu. Kupujący ma możliwość osobiście sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, więc należy mu podać informacje jej dotyczące oraz adres sądu, któremu podlega nieruchomość.

6. W przypadku sprzedaży lokalu spółdzielczego przedstaw odpowiednie zaświadczenie ze spółdzielni potwierdzające, że nie zalegasz z opłatami. Jeżeli będzie dojdzie do transakcji należy przedstawić ostatnie rachunki za telewizję, telefon, gaz, prąd.

7. Gdy dojdzie do podpisania umowy o sprzedaży mieszkania należy w tym samym dniu spisać stan liczników i jako sprzedający rozwiązać umowę (rozliczyć się z zakładem energetycznym).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =