Ogólnie są dwa sposoby na sprzedaż mieszkania:
– za pośrednictwem biura nieruchomości
– samodzielne wyszukiwanie klienta

Wskazówki – czyli jak szybko sprzedać?
1. Sprzedając nieruchomość szukaj klienta, który doceni walory twojego mieszkania (jeśli jest blisko szkoły – warto to podkreślić w ogłoszeniu aby przyciągnąć np. rodziny z dziećmi).
2. Jeżeli kupujący będzie musiał zaciągnąć kredyt możesz mu udzielić rady dotyczącej wyboru banku, udzielającego korzystnego kredytu.
3. Warto, na czas ukazywania się ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości, założyć nowy numer telefonu – w ten sposób unikniesz kolejnych telefonów od klientów już po sfinalizowaniu transakcji.
4. Szczególny wysiłek włóż w poprawienie wyglądu łazienki i kuchni, w sprzedawanej nieruchomości.
5. Dla własnego bezpieczeństwa masz prawo poprosić kupującego o dowód osobisty i numer telefonu.
6. Warto pokazywać lokum w ciągu dnia, kiedy jest ono lepiej oświetlone.
7. Jeżeli nabywca oczekuje na kredyt lub pieniądze ze sprzedaży innej nieruchomości możesz zawrzeć z nim umowę przedwstępną.
8. Poszukaj notariusza, z którym wynegocjujesz korzystną cenę.
9. Przygotuj dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości np. akt notarialny, księga wieczysta. Obecnie dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, więc kupujący, znając numer księgi, może ją osobiście przejrzeć w sądzie rejonowym.
10. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że samodzielna sprzedaż mieszkania to zajęcie, które cię przerasta – zgłoś się do agencji pośrednictwa obrotu nieruchomości. Wybierając jedną z nich weź pod uwagę:

– jak długo jest na rynku,
– czy ma ugruntowaną pozycję i dobrą opinię wśród klientów,
– czy zatrudnia wykwalifikowane osoby,
– jakie będzie oprocentowanie transakcji.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGoście weselni – rozmieszczenie
Następny artykułSprzedaż mieszkania – informacje

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here