Finanse osobiste Sprzedaż mieszkania - jak to zrobić?

Sprzedaż mieszkania – jak to zrobić?

-

Ogólnie są dwa sposoby na sprzedaż mieszkania:
– za pośrednictwem biura nieruchomości
– samodzielne wyszukiwanie klienta

Wskazówki – czyli jak szybko sprzedać?
1. Sprzedając nieruchomość szukaj klienta, który doceni walory twojego mieszkania (jeśli jest blisko szkoły – warto to podkreślić w ogłoszeniu aby przyciągnąć np. rodziny z dziećmi).
2. Jeżeli kupujący będzie musiał zaciągnąć kredyt możesz mu udzielić rady dotyczącej wyboru banku, udzielającego korzystnego kredytu.
3. Warto, na czas ukazywania się ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości, założyć nowy numer telefonu – w ten sposób unikniesz kolejnych telefonów od klientów już po sfinalizowaniu transakcji.
4. Szczególny wysiłek włóż w poprawienie wyglądu łazienki i kuchni, w sprzedawanej nieruchomości.
5. Dla własnego bezpieczeństwa masz prawo poprosić kupującego o dowód osobisty i numer telefonu.
6. Warto pokazywać lokum w ciągu dnia, kiedy jest ono lepiej oświetlone.
7. Jeżeli nabywca oczekuje na kredyt lub pieniądze ze sprzedaży innej nieruchomości możesz zawrzeć z nim umowę przedwstępną.
8. Poszukaj notariusza, z którym wynegocjujesz korzystną cenę.
9. Przygotuj dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości np. akt notarialny, księga wieczysta. Obecnie dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, więc kupujący, znając numer księgi, może ją osobiście przejrzeć w sądzie rejonowym.
10. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że samodzielna sprzedaż mieszkania to zajęcie, które cię przerasta – zgłoś się do agencji pośrednictwa obrotu nieruchomości. Wybierając jedną z nich weź pod uwagę:

– jak długo jest na rynku,
– czy ma ugruntowaną pozycję i dobrą opinię wśród klientów,
– czy zatrudnia wykwalifikowane osoby,
– jakie będzie oprocentowanie transakcji.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dziecko ofiarą przemocy – jak pomóc

Dzieci ze względu na swoją wrażliwość i bezbronność powinny zawsze być ochranianie przed przemocą. Niestety liczba agresywnych zachowań dorosłych wzrasta, a maluchy doznają olbrzymich krzywd od osób, które powinny zagwarantować spokój i bezpieczeństwo dziecięcego świata – od rodziców.

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

Polski rynek funduszy inwestycyjnych oferuje swoim członkom kilka form inwestowania. Można je dwojako podzielić, według kryterium uczestnictwa oraz zawartości portfela, czyli przedmiotu inwestycji.

Zobacz też

Gdzie najlepiej spędzić miesiąc miodowy?

Podróż poślubna dla początkujących małżonków stanowi czas cieszenia się sobą, poznawania się na nowo. Jest początkiem nowej historii wspólnego już życia. Gdzie wybrać się w podróż poślubną, aby na zawsze zatrzymać niezapomniane wspomnienia?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: