Finanse osobiste Stypendia studenckie 2011/2012 - zmiany

Stypendia studenckie 2011/2012 – zmiany

-

Od tego roku nie wystarczy już wysoka średnia ocen za wyniki w nauce, aby otrzymać stypendium naukowe. Uczelnie stawiają na aktywność naukową i społeczną swoich przyszłych absolwentów. Każda z uczelni może teraz samodzielnie ustalać zasady przyznawania stypendium rektora. Prócz średniej ocen z ubiegłego roku studenckiego, brane są teraz pod uwagę również takie aktywności jak: publikacje naukowe (w tym artykuły naukowe, współautorstwo książek naukowych), aktywne uczestnictwo w konferencjach naukowych (np. wygłoszenie referatu), działalność w Kołach Naukowych i innych uczelnianych stowarzyszeniach i organizacjach.

Dodatkowym atutem będzie posiadanie certyfikatów językowych oraz staże i wyjazdy zagraniczne. W niewielkim stopniu zostaną docenieni studenci biorący bierny udział w życiu uczelni. Samo uczestnictwo w konferencji również jest brane pod uwagę, lecz w mniejszym stopniu.

Zmiana stypendium naukowego na stypendium rektora dla najlepszych studentów wywołała wiele kontrowersji wśród studentów, bowiem do samego końca nie wiedzieli oni, pod jakim kątem będą oceniani. Z drugiej strony, zwiększy to poziom na uczelniach wyższych. Do niedawna uczelnie uczyły wiedzy teoretycznej, teraz dzięki aktywnemu zaangażowaniu młodej osoby w życie uczelni, może ona nauczyć się wiedzy praktycznej, potrzebnej później w pracy zawodowej.

Zmiany objęły również inne stypendia. Na wielu uczelniach wprowadzono elektroniczny system wypełniania wniosków o stypendia, co jednak nie skróciło czasu oczekiwania na rozpatrzenie decyzji stypendialnej.

Nowością jest również fakt, że obecnie student może pobierać świadczenie pomocy materialnej tylko na jednym wskazanym kierunku bądź uczelni. Do tej pory stypendium naukowe można było pobierać na kilku uczelniach. Zmian nie odczują osoby pobierające stypendium socjalne. Ten rodzaj stypendium dla osób, których dochód w rodzinie jest niższy, się znacząco nie zmienia. Do tej pory można było pobierać tylko jedno stypendium socjalne.

Zmiany dotkną również osób, które po skończeniu jednych studiów rozpoczęły inne na tym samym poziomie. Stypendia w takim wypadku nie przysługują wcale. Wyjątkiem jest kontynuowanie nauki na studiach kolejnego stopnia.

Czy korzystacie ze stypendiów studenckich? Uważacie, że zmiany, które wprowadzono są dobre? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Marcin Łabuś

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za hakerstwo?

Hakerstwo jest przestępstwem przeciwko ochronie informacji, za które grozi kara pozbawienia wolności.

Jak ściągać z wrzuty?

Ściąganie z wrzuty jest możliwe, jednak przy wykorzystaniu specjalnych programów i stron internetowych, a poniżej znajdziecie sposób jak to zrobić.

Zobacz też

Czy konto firmowe jest konieczne?

Przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku posiadania rachunku bankowego do prowadzenia rozliczeń z kontrahentami. Szczegółowe regulacje określają jednak sytuacje, w których firma powinna regulować zobowiązania bezgotówkowo.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: