Od tego roku nie wystarczy już wysoka średnia ocen za wyniki w nauce, aby otrzymać stypendium naukowe. Uczelnie stawiają na aktywność naukową i społeczną swoich przyszłych absolwentów. Każda z uczelni może teraz samodzielnie ustalać zasady przyznawania stypendium rektora. Prócz średniej ocen z ubiegłego roku studenckiego, brane są teraz pod uwagę również takie aktywności jak: publikacje naukowe (w tym artykuły naukowe, współautorstwo książek naukowych), aktywne uczestnictwo w konferencjach naukowych (np. wygłoszenie referatu), działalność w Kołach Naukowych i innych uczelnianych stowarzyszeniach i organizacjach.

Dodatkowym atutem będzie posiadanie certyfikatów językowych oraz staże i wyjazdy zagraniczne. W niewielkim stopniu zostaną docenieni studenci biorący bierny udział w życiu uczelni. Samo uczestnictwo w konferencji również jest brane pod uwagę, lecz w mniejszym stopniu.

Zmiana stypendium naukowego na stypendium rektora dla najlepszych studentów wywołała wiele kontrowersji wśród studentów, bowiem do samego końca nie wiedzieli oni, pod jakim kątem będą oceniani. Z drugiej strony, zwiększy to poziom na uczelniach wyższych. Do niedawna uczelnie uczyły wiedzy teoretycznej, teraz dzięki aktywnemu zaangażowaniu młodej osoby w życie uczelni, może ona nauczyć się wiedzy praktycznej, potrzebnej później w pracy zawodowej.

Zmiany objęły również inne stypendia. Na wielu uczelniach wprowadzono elektroniczny system wypełniania wniosków o stypendia, co jednak nie skróciło czasu oczekiwania na rozpatrzenie decyzji stypendialnej.

Nowością jest również fakt, że obecnie student może pobierać świadczenie pomocy materialnej tylko na jednym wskazanym kierunku bądź uczelni. Do tej pory stypendium naukowe można było pobierać na kilku uczelniach. Zmian nie odczują osoby pobierające stypendium socjalne. Ten rodzaj stypendium dla osób, których dochód w rodzinie jest niższy, się znacząco nie zmienia. Do tej pory można było pobierać tylko jedno stypendium socjalne.

Zmiany dotkną również osób, które po skończeniu jednych studiów rozpoczęły inne na tym samym poziomie. Stypendia w takim wypadku nie przysługują wcale. Wyjątkiem jest kontynuowanie nauki na studiach kolejnego stopnia.

Czy korzystacie ze stypendiów studenckich? Uważacie, że zmiany, które wprowadzono są dobre? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDochody gospodarstwa domowego – jak je zwiększyć?
Następny artykułJak zaoszczędzić na koncie osobistym?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here