Przede wszystkim nie szukaj mieszkania na szybko. Wprawdzie często się tak dzieje, niezależnie od nas, że potrzebujemy nowego lokum na już. W takich sytuacjach lepiej skonsultuj się z rodziną czy znajomymi na temat możliwości tymczasowego u nich pobytu tak, aby mieć więcej czasu na szukanie swojego mieszkania. Musisz sobie zostawić czas na zobaczenie kilku miejsc i na spokojne podjęcie decyzji, od której będzie zależała twoja przyszłość.

Zanim zaczniesz oglądać mieszkanie zrób sobie listę priorytetów oraz przemyśl, w jakiej dzielnicy chciałabyś mieszkać. Wypisz, co powinno zawierać twoje nowe mieszkanie (na przykład balkon) i na co absolutnie się nie zgodzisz (na przykład ogrzewanie elektryczne). Tego typu lista pozwoli ci na szybką selekcję i na odpowiedni wybór lokum. Wiesz, czego i gdzie będziesz szukać.

W poszukiwaniach mieszkania mogą ci pomóc rubryki z ogłoszeniami w gazetach, różne portale internetowe albo możesz uciec się do pomocy jednej z agencji pośredniczącej w znajdowaniu mieszkań. Wtedy agencja będzie szukać za ciebie, ty zaś będziesz zapraszany jedynie na oględziny mieszkań, spośród których będziesz mógł wybrać to wymarzone. Pamiętaj jednak, że opłata za usługi agencji to zazwyczaj równowartość miesięcznego czynszu mieszkania, na jakie się decydujesz.

Kiedy już przygotujesz swoją listę tego, co powinno mieszkanie zawierać, a czego nie powinno i kiedy już jesteś zdecydowany na to, gdzie chcesz zamieszkać, możesz zacząć dzwonić (jeśli szukasz mieszkania osobiście). Dowiedz się przez telefon czy mieszkanie kwalifikuje się do obejrzenia. Zadaj wszystkie niezbędne pytanie dotyczące wyposażenia oraz tego, czego wymagasz i czego chcesz uniknąć. Zaoszczędzi ci to niepotrzebnego trudu i straty czasu na oglądania mieszkań, które z góry mogą być przez ciebie przekreślone.

Umawiaj się na obejrzenie mieszkania w ciągu dnia, kiedy słońce stoi na niebie jeszcze wysoko. W mroku czy sztucznym świetle nie dojrzysz wielu ważnych szczegółów. Za dnia zorientujesz się nie tylko czy mieszkanie jest słoneczne i jasne, ale dokładnie określisz jego stan.

Jeżeli jest to możliwe spróbuj porozmawiać z sąsiadami. Możesz się dowiedzieć wielu ważnych informacji na temat okolicy, a nawet zalet i wad samego mieszkania.

Zawsze, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dokładnie wypytaj wynajmującego o cenę wynajmu i rachunki. Często się bowiem okazuje już po sfinalizowaniu umowy, że trzeba uiszczać dodatkowe opłaty lub koszty, o których wcześniej nie było mowy. Dlatego spokojna i rzeczowa rozmowa na temat rachunków pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here