Finanse osobiste Wynajem mieszkania - zasady

Wynajem mieszkania – zasady

-

Przede wszystkim nie szukaj mieszkania na szybko. Wprawdzie często się tak dzieje, niezależnie od nas, że potrzebujemy nowego lokum na już. W takich sytuacjach lepiej skonsultuj się z rodziną czy znajomymi na temat możliwości tymczasowego u nich pobytu tak, aby mieć więcej czasu na szukanie swojego mieszkania. Musisz sobie zostawić czas na zobaczenie kilku miejsc i na spokojne podjęcie decyzji, od której będzie zależała twoja przyszłość.

Zanim zaczniesz oglądać mieszkanie zrób sobie listę priorytetów oraz przemyśl, w jakiej dzielnicy chciałabyś mieszkać. Wypisz, co powinno zawierać twoje nowe mieszkanie (na przykład balkon) i na co absolutnie się nie zgodzisz (na przykład ogrzewanie elektryczne). Tego typu lista pozwoli ci na szybką selekcję i na odpowiedni wybór lokum. Wiesz, czego i gdzie będziesz szukać.

W poszukiwaniach mieszkania mogą ci pomóc rubryki z ogłoszeniami w gazetach, różne portale internetowe albo możesz uciec się do pomocy jednej z agencji pośredniczącej w znajdowaniu mieszkań. Wtedy agencja będzie szukać za ciebie, ty zaś będziesz zapraszany jedynie na oględziny mieszkań, spośród których będziesz mógł wybrać to wymarzone. Pamiętaj jednak, że opłata za usługi agencji to zazwyczaj równowartość miesięcznego czynszu mieszkania, na jakie się decydujesz.

Kiedy już przygotujesz swoją listę tego, co powinno mieszkanie zawierać, a czego nie powinno i kiedy już jesteś zdecydowany na to, gdzie chcesz zamieszkać, możesz zacząć dzwonić (jeśli szukasz mieszkania osobiście). Dowiedz się przez telefon czy mieszkanie kwalifikuje się do obejrzenia. Zadaj wszystkie niezbędne pytanie dotyczące wyposażenia oraz tego, czego wymagasz i czego chcesz uniknąć. Zaoszczędzi ci to niepotrzebnego trudu i straty czasu na oglądania mieszkań, które z góry mogą być przez ciebie przekreślone.

Umawiaj się na obejrzenie mieszkania w ciągu dnia, kiedy słońce stoi na niebie jeszcze wysoko. W mroku czy sztucznym świetle nie dojrzysz wielu ważnych szczegółów. Za dnia zorientujesz się nie tylko czy mieszkanie jest słoneczne i jasne, ale dokładnie określisz jego stan.

Jeżeli jest to możliwe spróbuj porozmawiać z sąsiadami. Możesz się dowiedzieć wielu ważnych informacji na temat okolicy, a nawet zalet i wad samego mieszkania.

Zawsze, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dokładnie wypytaj wynajmującego o cenę wynajmu i rachunki. Często się bowiem okazuje już po sfinalizowaniu umowy, że trzeba uiszczać dodatkowe opłaty lub koszty, o których wcześniej nie było mowy. Dlatego spokojna i rzeczowa rozmowa na temat rachunków pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić notes? Handmade

Potrzebujesz nowego notesu? Rozejrzyj się dookoła. Napewno znajdziesz jakieś niewykorzystane kartki. Jeśi uczęszczasz do szkoły, na pewno posiadasz zeszyty, w których zostało sporo wolnego miejsca. Szkoda je wyrzucać. Lepiej zrobić z nimi coś pożytecznego, np. notes.

Dziecko maltretowane – objawy, postępowanie

Rodzic to osoba, która powinna otaczać swoje dziecko bezgraniczną miłością i opieką. Tymczasem problem złego traktowania dzieci stanowi jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Bardzo często objawy maltretowania zauważane są bardzo późno, lub wcale. Na co zatem zwracać szczególną uwagę? Jak pomóc maltretowanym dzieciom?

Zobacz też

Jakie dodatki do sypialni?

Sypialnia to bez wątpienia niezwykle ważne miejsce w naszym domu - odpowiednio wyposażona i urządzona zgodnie z naszymi potrzebami, zagwarantuje nam długi i spokojny sen. Najważniejszym elementem jej wyposażenia są oczywiście meble. Ich dopełnieniem będą umiejętnie dobrane dodatki określające w dużej mierze styl wnętrza.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: