Wypłaty dużych sum pieniędzy a bezpieczeństwo

Finanse osobiste    
ocena

Wypłata dużych sum pieniędzy - jak się zachować, żeby przebiegła w sposób bezpieczny? Najbezpieczniej byłoby nie operować dużymi sumami w gotówce. Czasem jednak sytuacja nas do tego zmusza. W dobie plastikowego pieniądza noszenie przy sobie nawet kilku tysięcy złotych wydaje się ryzykowne. W oddziale banku często przebywa sporo postronnych osób. Niewykluczone, że wśród nich może znaleźć się złodziej czyhający na okazję.

Wypłaty dużych sum pieniędzy a bezpieczeństwo

photoxpress.com

Jeżeli planujemy wypłatę dużej kwoty, warto pamiętać o tym, że bank ma obowiązek umożliwić klientowi spokojne przyjęcie wypłacanej gotówki w ustronnym miejscu. W dużych oddziałach są specjalne wydzielone tak zwane „bezpieczne kasy” oddzielone od reszty sali, zapewniające dyskrecje i komfort. Ale nawet w małej jednostce, gdzie nie ma takiej kasy, pracownik powinien znaleźć dla wypłacającego spokojne miejsce, z dala od innych klientów.

Czasem może to być oddzielny pokój doradcy czy kierownika oddziału. Warto na dzień przed planowaną wypłatą odwiedzić placówkę, w której będziemy chcieli dokonać wypłaty i upewnić się co do jej możliwości. W razie trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, zawsze możemy poprosić o zaproponowanie usług innego oddziału banku. Wcześniejsze odwiedziny powinny też mieć na celu awizowanie czyli zamówienie gotówki do wypłaty.

Banki, ze względów bezpieczeństwa, nie przechowują na terenie swoich jednostek zbyt wysokich kwot. Trudno tu określić, co jest dużą kwotą dla danego banku, bo każdy limity bezpieczeństwa ustala samodzielnie. Informację o tym, jaką kwotę należy zamówić wcześniej,  dostarczy nam na pewno pracownik, ale również w Taryfie opłat i prowizji powinna być o tym wzmianka. Jeżeli będziemy awizowali pieniądze odpowiednio wcześnie, możemy „pomarudzić” jeśli chodzi o nominały. Wypłacając bieżącą gotówkę (bez zamówienia) musimy zaakceptować to, co kasa ma akurat na stanie.

Może przy kwocie 10.000 zł wydaje się to śmieszne, ale przy wypłacie 200.000 zł ma ogromne znaczenie. Dlatego też, wybierając się do banku po szczególnie duże sumy weźmy pod uwagę to, że trzeba będzie te środki przetransportować w „czymś”. Kobiece torebki mają czasem ograniczone możliwości, a z kolei nie każdy mężczyzna chodzi z saszetką czy walizeczką. W drodze z banku do domu starajmy się wybrać najkrótszą trasę. Najlepiej wsiąść pod bankiem w taksówkę i wysiąść pod domem. 

Autobusy i tramwaje to dosyć ryzykowny środek transportu z tak dużą gotówką. Przy naprawdę dużych wypłatach osoba wypłacająca może wynająć firmę ochroniarską do konwoju gotówki. Zdarza się to niezwykle rzadko w przypadku osób fizycznych, bo jest to spory wydatek i raczej korzystają z tego firmy, niemniej jednak warto wiedzieć, że jest taka możliwość.

Wszystkie powyższe aspekty poruszone powyżej mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo transakcji gotówkowej. Równolegle funkcjonuje inny pogląd, że do banku po dużą gotówkę należy przyjść niedbale ubranym i z wytartą reklamówką w ręce, aby nadmiernym staraniem nie wzbudzić podejrzeń, że możemy posiadać spore sumy pieniędzy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =