Finanse osobiste Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

-

Poszukiwania lokalu na rynku wtórnym rozpoczynamy od przeglądania ogłoszeń. Obecnie mamy możliwość zapoznania się z wieloma ofertami, które możemy znaleźć:
– na internetowych portalach ogłoszeniowych (strony dotyczące kupna i sprzedaży mieszkań),
– w gazetach,
– na tablicach miejskich ogłoszeń.
– lub bezpłatnie zamieścić anons na stronie internetowej.

Jeżeli już znajdziemy kilka interesujących ofert, trzeba przeprowadzić wstępną selekcję. Wymaga to weryfikacji pod kątem naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Często wymaga również fachowej wiedzy dotyczącej:
sprawności instalacji gazowej czy elektrycznej (należy sprawdzić, czy nie ma w pobliżu linii wysokiego napięcia),
stanu technicznego mieszkania w celu oceny nakładów dotyczących ewentualnego remontu,
sprawności domofonów,
oświetlenia klatki schodowej i osiedla.

Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ocenić stanu technicznego lokalu, który chcemy zakupić, poprośmy znajomego, posiadającego wiedzę na ten temat.

Usytuowanie budynku jest bardzo istotne, więc zwracajmy uwagę na:
– po której stronie budynku znajdują się okna sypialni,
– czy w okolicy okien salonu nie rosną wysokie drzewa,
– lokalizację pod kątem węzła komunikacyjnego,
– odległość od szkół, przedszkoli, sklepów.

Oglądając mieszkanie warto zwrócić uwagę na stan klatki oraz piwnic, co może nam dostarczyć informacji na temat przyszłych sąsiadów.

Uwaga!

Jeżeli już zaakceptujemy lokal, który chcemy nabyć warto zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami prawnymi. Jeżeli kupujemy mieszkanie, które posiada księgę wieczystą trzeba sprawdzić rozdział II, gdzie znajdują się prawa rzeczowe, ograniczenia związane z użytkowaniem wieczystym i rozporządzenia nieruchomością oraz roszczenia, które ciążą na nieruchomości. W dziale IV księgi wieczystej wpisywane są hipoteki (dokładny wpis dotyczy wysokości, rodzaju, waluty). Możemy uniknąć wielu trudności, decydując się na skorzystanie z oferty biura nieruchomości.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rozliczanie PIT dla emeryta

Co do zasady ZUS (oraz KRUS) jest jako płatnik świadczeń zobowiązany do sporządzenia i przekazania rocznego obliczenia podatku na druku PIT 40A, zarówno podatnikowi jak i właściwemu urzędowi skarbowemu. Taki formularz powinno otrzymać się do końca lutego i nie trzeba już przesyłać go do US gdyż ZUS zrobi to za nas.

Jak udekorować stół?

Kiedy zapraszamy gości do domu udekorowanie stołu jest równie ważne, jak podanie smacznego posiłku. Istotne jest rozróżnianie czy posiłek ma charakter odświętny czy codzienny. Od tego zależy dobór ozdób, zastawy oraz obrusu.

Zobacz też

Jak działają karty Pay pass?

Idea zejścia do osiedlowej piekarni w sobotni poranek po bułki, machnięcia sprzedawczyni na przykład breloczkiem od kluczy nad ladą, wzięcia ciepłego pieczywa, jest na prawdę ciekawa. Zanim jednak Pay pass na stałe zagości w polskich sklepikach, jarzyniakach i punktach, czeka nas długa droga. Nie trzeba chyba przypominać, że zwykłe terminale nie są standardem w każdym sklepie, co dopiero nowość rynkowa jaką jest karta zbliżeniowa.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: