Zalety oszczędzania

Finanse osobiste    
ocena

Jeśli zaczniemy oszczędzać dziś, to na co dziś nie jest nas stać, będzie w zasięgu reki jutro. Prosta zasada, która mogłaby zamknąć cały artykuł w jednym zdaniu. Systematyczne dobrze zorganizowane oszczędzanie ma same zalety. Jest ono jednak przeznaczone dla tych, którzy chcą żyć chwilą, myśląc o chwilach przyszłościowo.

Zalety oszczędzania

sxc.hu

Oszczędzanie polega na rezygnacji z wydawania wszystkich pieniędzy jakie zarobimy na bieżąco, na poczet odkładania ich na przyszłość, lub gromadzenia na konkretny cel. To właśnie cele motywują nas najbardziej do oszczędzania. Zredukowanie wydatków w budżecie domowym pozwoli na zgromadzenie dodatkowej gotówki. Co z nią zrobimy, na co przeznaczymy, zależy już tylko od doboru celu. Oszczędzanie nawet niewielkich kwot z naszego budżetu i odkładanie ich w dobrze zaplanowany sposób, to jeden z najcenniejszych nawyków. Wyrobić go sobie możemy na dwa sposoby, albo silna wolą, albo przymusem. Jeśli nie mamy konkretnie sprecyzowanego celu, oszczędzanie staje się trudne. Dla wielu z nas nawet w chwili kiedy cel jest,  nasza silna wola kuleje. Zalety płynące z oszczędzania wydają nam się być wtedy jedynie wadami. Dlatego warto środki oszczędzać na polisach inwestycyjnych, czy w innych produktach finansowych zmuszających nas do systematyczności. Ale o tym zaraz.

jak oszczędzać pieniądzesxc.hu

Zaoszczędzone w jakimś czasie pieniądze, możemy spożytkować na zakup takich rzeczy, na jakie nie byłoby nas stać obecnie. Oszczędzajmy na samochód, sprzęty, wakacje, kształcenie dzieci, wypoczywanie na emeryturze, szalone zakupy, na co chcemy. Lokujmy pieniądze, nawet niewielkie kwoty na kontach oszczędzających. Nie wszystkie wydatki da się zaplanować i przewidzieć. Zaletą posiadania oszczędności, jest poczucie bezpieczeństwa i możliwość sfinansowania takich nieprzewidzianych wydatków, bez naruszania stabilności miesięcznego budżetu domowego. 

Utrata pracy jest stresem samym w sobie, zanim znajdziemy nową trzeba mieć zaplecze finansowe. Wtedy zaoszczędzone pieniądze przydadzą się z całą pewnością. Kolejną zaletą oszczędzania jest gromadzenie środków na przyszłość. Oszczędzanie na polisach inwestycyjnych czy w funduszach emerytalnych zapewni nam bezpieczeństwo materialne na starość. Ciężko w to uwierzyć ale każdego starość czeka. Nikt natomiast nie zdaje sobie sprawy z tego, że w naszych realiach ekonomicznych świadczenie emerytalne znacznie obniży nasz dotychczasowy poziom życia. Liczenie jedynie na rentę czy emeryturę z ZUS-u, to jeśli nie szaleństwo, to przynajmniej skazywanie się na kiepskie warunki życia, w chwili kiedy nie mamy ani zdrowia, ani większych możliwości na gromadzenie kapitału.  Zakładając że zaczniemy oszczędzać dziesięć procent domowego budżetu, w dobrze dobrane produkty finansowe, możemy stworzyć sobie pokaźne zaplecze. Jeśli dochód naszej rodziny wynosi łącznie cztery tysiące złotych, dziesięć procent to czterysta złotych.

Oszczędzać trzeba umieć. Zaoszczędzić można na wszystkim, na mediach, żywności, zakupach, targując się w sklepach. Nie potrzeba nawet specjalnych wyrzeczeń, aby wygospodarować kilkaset złotych. Czterysta  złotych miesięcznie z naszego budżetu, może wyciekać w sposób nieprzemyślany. Na kina, teatry, niepotrzebne ubrania, kolejne pary butów, fast foody, kolacje na mieście, niepotrzebne drobiazgi, w wyrzucanym do kosza jedzeniu którego kupiliśmy za dużo, w nałogach. Jestem pewna, że każdy z nas choć raz w miesiącu zadaje sobie pytanie „po co ja to kupiłem/ kupiłam” i każdy z nas, przy niewielkim nakładzie sił i bez większych wyrzeczeń mógłby dziesięć procent swoich dochodów oszczędzać.

Odkładając sto złotych miesięcznie zaraz po wakacjach, w drugim roku bez zaciągania kredytu mamy środki na wyjazd. Redukując wydatki z budżetu domowego tak jak przedstawione to zostało w artykule o oszczędzaniu w domu, odzyskujemy do trzydziestu procent  marnowanej dotychczas gotówki. Trzydzieści procent mniej wydatków, z czego dziesięć procent  zacznijmy oszczędzać, a dwadzieścia niech stanowi budżet na małe czy większe przyjemności. Od naszej inwencji i charyzmy, zależy jak spożytkujemy zaoszczędzone środki. Każdy przecież ma marzenia. Jedyne czego potrzeba do ich spełnienia, to ciężka praca i systematyka. Podobno pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy jak twierdziła Marilyn Monroe. Dają czy nie dają to kwestia która pozostawiam każdemu z osobna, za to żeby je mieć warto nauczyć się je oszczędzać.

Oszczędzacie? Uważacie, że warto to robić w dzisiejszych czasach?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =