Finanse osobiste Zysk po roku inwestowania

Zysk po roku inwestowania

-

– Lokaty złotówkowe – obecnie oferta banków w zakresie oprocentowania lokat nie jest zbyt zachęcająca, średnie stałe proponowane przez nie oprocentowanie oscyluje ok 4-5% rocznie. Oprocentowanie stałe powyżej 6% w skali roku oferuje: SKOK Wspólnota (6,9%), FM Bank (6,20%), Meritum Bank (6,20%) Get Bank (6,15%), Eurobank (6,10%).Najniższe zaś profity z lokaty klient otrzyma w Pekao (2,15%), BZ WBK (2,50%), BNP Paribas (3%). W przypadku oprocentowania zmiennego.

– Lokaty walutowe dolarowe – oferta banków w zakresie tych instrumentów ustanawia oprocentowanie na poziomie ok 1% w skali roku. Najkorzystniejsze warunki proponują POLBANK (2,75%), Alior Bank (2,20%), Getin Bank, Multi Bank (2%). Najmniej korzystne zaś warunki oferowane są przez Nordea Bank (0,25%), Citi Handlowy (0,40%), BZ WBK (0,45%).

– Lokaty walutowe w euro – lokaty w euro są przeciętnie oprocentowane na poziomie 1-2% rocznie. Najciekawszą z punktu widzenia klienta ofertę przedstawiają Polbank (3,55%), Alior Bank (3%), Bank Millenium i Multibank (2,50%). Najgorszą propozycję mają zaś Citi Handlowy (0,55%), Nordea Bank (0,60%), BGK (0,80%), Paribas (0,85%).

– Fundusze i subfundusze pieniężne – średnia roczna stopa zwrotu (na marzec 2012 roku) tego instrumentu wyniosła 4,8%. Największe profity dawały fundusz Opera Pecunia.pl (7,56%), Idea Premium SFIO (7,22%), KBC Portfel Pieniężny (6,51%). Na najskromniejsze gratyfikacje mogą zaś liczyć klienci, którzy zainwestowali swoje pieniądze w fundusze takie jak: Investor Gotówkowy (3,6%), Investor Płynna Lokata (3,77%), Credit Agricole Lokacyjny (3,81%).

– Fundusze i subfundusze polskich papierów dłużnych – jest to instrument, który nie dość, że oferuje bardzo korzystne średnie roczne stopy zwrotu inwestorowi – 7,5% (stan na marzec 2012r.), to jeszcze jest bezpieczną formą lokowania kapitału. Najlepsze fundusze tego typu to PZU Papierów Dłużnych Polonez (14,5%), PKO Papierów Dłużnych Plus (9,79%), UniKorona Obligacje (9,49%), Aviva Investors Obligacji (9,48%). Najsłabszą ofertą dysponują zaś BPH Obligacji 2 (2,59%), BPH Obligacji 1 (3,41%), BPS Obligacji (3,7%).

– Fundusze Akcji – to najmniej atrakcyjna forma lokowania posiadanych zasobów, roczna stopu zwrotu na marzec 2012 roku wyniosła średnio -12,28%. Najlepiej wypadły Quercus Agresywny (- 4,86%) i Aviva Investors Nowych Spółek (- 7,33%). Najgorszy wynik zaś osiągnął Pioneer Akcji Polskich ( – 34,23%).

Widoczna jest pogłębiająca się tendencja do kurczenia się zysków z inwestycji w akcje. Lokaty także nie oferują atrakcyjnych stóp zwrotu. Dodatkowo nie jest już możliwe zakładanie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, co pozwalało uniknąć płacenia podatku Belki i zwiększało przychody z inwestycji. Jedyną rozsądną ofertą jest więc lokowanie kapitału w obligacje lub fundusze obligacji, które dają wyższą średnią stopę zwrotu niż lokaty i większe bezpieczeństwo zwrotu kapitału z zyskiem niż inne rodzaje funduszy.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Arkusz zleceń – informacje

Cenna wiedza dla początkujących inwestorów to przede wszystkim informacja o tym, co znajdziemy w arkuszu zleceń. W większości aplikacji możemy sami wybrać, co chcielibyśmy widzieć po uruchomieniu arkusza ofert.

Referencje od pracodawcy

Czy warto prosić o referencje od poprzednich pracodawców? Z obserwacji prowadzonych przez specjalistów HR wynika, iż jedynie co 10 proces rekrutacyjny zawiera w sobie punkt sprawdzenia referencji pracownika. Dlaczego ta metoda pozwalająca na pozór w prosty sposób uzyskać opinie o pracowniku jest tak rzadko wykorzystywana?

Zobacz też

Odliczenie kosztów dojazdu do pracy

Podstawą opodatkowania w przypadku osób fizycznych jest dochód, dlatego poza przychodami, w rocznym zeznaniu podatkowym uwzględnia się również koszty uzyskania przychodu. Dojazdy do pracy niejednokrotnie generują na tyle znaczne koszty, że ich uwzględnienie w zeznaniu podatkowym istotnie wpływa na odprowadzany podatek dochodowy. W jakich okolicznościach podatnicy mogą odliczyć od podatku koszty dojazdu do pracy i jak należy dokonać takiego odliczenia? Podajemy kluczowe wskazówki.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: