Firma Biznes plan - jak napisać?

Biznes plan – jak napisać?

-

Przedstawia on warunki, narzędzia i sposoby realizacji celów przedsiębiorstwa lub przedsięwzięcia inwestycyjnego, wynikających z planu strategicznego firmy. Biznes plan sporządzany jest najczęściej na potrzeby banku, ale także innych odbiorców, takich jak np. wierzyciele, potencjalni inwestorzy (akcjonariusze – jeśli przedsiębiorstwo działa jako spółka akcyjna), jak również właściciele i kierownictwo firmy. Można powiedzieć, że biznes plan to zbiór celów, założeń oraz projektów do realizacji, jakie stawia się przed przedsiębiorstwem. Jego zasadniczymi elementami są m.in. analiza finansowa, analiza rynku i otoczenia przedsiębiorstwa, analiza SWOT (mocnych, słabych stron firmy, szans i zagrożeń, występujących w jej otoczeniu). Biznes plan utożsamiany jest ze szczególnym rodzajem planu gospodarczego, charakteryzującego się relatywnie długim horyzontem czasu oraz kompleksowością, ponieważ powinien on przedstawiać całościową wizję rozwoju przedsiębiorstwa lub inwestycji.

W zależności od odbiorcy biznes planu, jego struktura może być zróżnicowana. Typowa struktura biznes planu można przedstawić w następujący sposób:

I. Krótka charakterystyka przedsiębiorstwa
– jego historia, cele działania, zadania,
– profil i zakres działalności przedsiębiorstwa,
– wielkość sprzedaży (aktualna i w okresach minionych),
– posiadane oraz planowane środki w firmie.
II. Analiza otoczenia przedsiębiorstwa
– charakterystyka rynków,
– najważniejsze prognozowane zmiany otoczenia przedsiębiorstwa,
– najbardziej prawdopodobny scenariusz przewidywanych oddziaływań na firmę,
– przedstawienie najważniejszych zagrożeń i szans dla prowadzonej działalności,
– ocena konkurencyjności firmy z punktu widzenia jej mocnych i słabych stron.
III. Analiza organizacyjna przedsiębiorstwa
– ogólna charakterystyka środków, będących w dyspozycji przedsiębiorstwa,
– aktualna sytuacja majątkowo-finansowa firmy,
– najważniejsze mocne i słabe strony przedsiębiorstwa,
– analiza mocnych i słabych stron głównych konkurentów firmy.
IV. Rozwiązania strategiczne
– określenie wybranej strategii rozwoju,
– warianty wyboru i ich uzasadnienie,
– cele krótko-, średnio- i długoterminowe,
– prognozowane oddziaływania na sytuację przedsiębiorstwa.
V. Plan działania
– szczegółowy program działania wraz z podanym wyborem środków,
– określenie kolejności działań,
– strategia wdrożenia,
– sposoby kontroli wskaźników,
– strategie alternatywne.
VI. Wnioski
– potrzeby,
– wymagania.

Każdy biznes plan powinien być na tyle obszerny, by istniała możliwość kompleksowego przedstawienia informacji o przedsiębiorstwie i planowanych kierunkach jego rozwoju, a jednocześnie na tyle zwięzły i czytelny, by potencjalny odbiorca miał możliwość poznania jego treści bez nadmiernego trudu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Natasza Duraj

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Trzydniówka u dziecka – objawy, przebieg, leczenie

Trzydniówka jest infekcją wirusową pojawiającą się u dziecka najczęściej do drugiego roku życia. Charakteryzuje się z wysoką gorączką 39-40ºC, ustępującą po trzech dniach.

Krewetki stir-fry – przepis

Krewetki nie są często podawane na polskich stołach. Jednak stają się powoli coraz bardziej popularne i dostępne. Najlepiej kupić mrożone – są dużo tańsze, no i przede wszystkim łatwe w przygotowaniu. Mrożone krewetki są pozbawione pancerzyka, więc wystarczy je rozmrozić i odpowiednio przyrządzić, aby nieco orientalny smak zagościł na naszych talerzach.

Zobacz też

Czas pracy niepełnosprawnego pracownika

Przez większość pracodawców osoby niepełnosprawne są chwalone jako lojalni, obowiązkowi i wydajni pracownicy. Osoby te dokładają wszelkich starań by ich praca nie była gorsza niż pełnosprawnych kolegów, jednakże pewnych fizycznych ograniczeń nie da się ominąć, dlatego osoby niepełnosprawne są chronione przepisami kodeksu pracy w sposób szczególny.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: