Rachunek kredytowy czy rachunek bieżący?

Rodzime banki umożliwiają zaciąganie kredytu obrotowego w dwóch wariantach. Prócz nazwy różnią się one sposobem działania. Mianowicie kredyt obrotowy w rachunku bieżącym (zwany też rewolwingowym) jest znacznie bardziej rozbudowanym produktem. Pozwala on na elastyczne korzystanie z udostępnionych przez bank środków. Przedsiębiorca, który zawarł umowę takiego produktu  bankowego może się zadłużać w ramach dostępnego limitu zadłużenia i dokonywać spłat w sytuacji, gdy będzie dysponował wolnymi środkami finansowymi.  Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym funkcjonuje nieco inaczej. Otóż jest on przyznawany jednokrotnie. Klient może o niego wystąpić ilekroć zmaga się z problemami dotyczącymi kondycji finansowej. Co ciekawe taki typ kredytu nie wiąże się  z koniecznością posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku.

Kredyt w rachunku kredytowym może występować w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest kredyt odnawialny płatniczy. Ta specyficzna forma kredytowania polega na udzieleniu krótkoterminowego wsparcia finansowego (do 30 dni). Wnioskodawca musi wykazać się posiadaniem bezspornych i niezapłaconych wierzytelności, które w określonym terminie wpłyną na jego rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Kredyt otwarty cechuje się z kolei znacznie dłuższy okresem spłaty (do 12 miesięcy). W przypadku umowy tego produktu bankowego kredytodawca zobowiązuje się o opłacania rachunków, które obciążają klienta. Jeżeli chodzi o formę zobowiązań to zwykle w grę wchodzą rozliczenia dokonywane za pomocą różnych form płatności (weksle własne i trasowane, czeki, akredytywy, polecenia przelewu).

Niezbędne zabezpieczenie

Kredytobiorcy podchodzą z dużą rezerwą do osób prowadzących działalność gospodarczą – powodem jest zwiększony poziom ryzyka kredytowego. Ostrożność banków w przypadku kredytów obrotowych przejawia się stosowaniem całego katalogi różnych zabezpieczeń. Do najbardziej popularnych rozwiązań można zaliczyć:

– zastaw ustanowiony na majątku lub należnościach handlowych;

– poręczenie osoby trzeciej;

– zabezpieczenie w postaci towarów lub produktów gotowych;

– weksel in blanco (w tym przypadku kredytodawca powinien pamiętać o wypełnieniu tak zwanej deklaracji wekslowej).

Czy Wasza firma jest obciążona kredytem obrotowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here