Czy warto zlecać prowadzenie księgowości firmy?

Firma    
ocena

Księgowość firmy - prowadzić samemu czy zlecić księgowemu lub doradcy podatkowemu?

Czy warto zlecać prowadzenie księgowości firmy?

photoxpress.com

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność, a także tych, którzy prowadzą swoje firmy już od wielu lat, ma dylemat czy powierzyć swoje sprawy księgowo-finansowe własnej kadrze pracowników, czy skorzystać z oferty biura rachunkowego lub kancelarii podatkowej. W warunkach panującego kryzysu i szukania oszczędności kosztów temat ten jest szczególnie aktualny.

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca - zgodnie z zasadą samo opodatkowania - musi sam obliczyć należne fiskusowi podatki i wywiązać się z wielu nałożonych przez prawo podatkowe obowiązków dokumentacyjnych. Nawet w przypadku firmy niewielkich rozmiarów prowadzenie księgowości może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego już na wstępie należy zastanowić się, czy nasze zobowiązania w stosunku do urzędów - przede wszystkim skarbowych i ZUS będziemy wypełniać samodzielnie, czy też powierzymy je wyspecjalizowanym podmiotem - doradcy podatkowemu, biuru rachunkowemu lub biegłemu rewidentowi.

Argumentem przemawiającym za powierzeniem spraw księgowych wyspecjalizowanemu podmiotowi jest niewątpliwie możliwość skupienia się na własnej działalności, nie ryzykując problemów z fiskusem. Oddając sprawy księgowe i podatkowe biuru w zasadzie pozostaje jedynie dokonanie wpłaty podatku, specjaliści robią wszystko od obliczenia zobowiązań, przez sporządzenie deklaracji, po kontakty z urzędami. Kolejną korzyścią jest redukcja kosztów związanych z wynagrodzeniami osób pracujących w dziale księgowym, a także kosztów połączeń telefonicznych, amortyzacji sprzętu biurowego czy utrzymania systemu finansowo-księgowego. Zewnętrzna księgowość wydaje się rozwiązaniem bardziej atrakcyjnym dla mniejszych przedsiębiorców, natomiast w przypadku dużych firm ważniejsza może okazać się konieczność wglądu do spraw księgowo-finansowych na bieżąco, a co za tym idzie korzystniejsze będzie utworzenie własnego działu księgowości.

Doradca podatkowy a księgowy

Jeżeli zdecydujemy się na powierzenie spraw księgowych podmiotowy zewnętrznemu warto zastanowić się czy wybrać księgowego czy też doradcę podatkowego. Przedstawiciele obydwu tych profesji prowadzą, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz sporządzają, w imieniu i na rzecz podatników zeznania i deklaracje podatkowe. Jednakże doradcy podatkowi posiadają szersze kompetencje mianowicie udzielają porad i interpretacji z zakresu prawa podatkowego a także mają prawo reprezentowania podatników przed sądami. Oczywiście usługi doradcy podatkowego są droższe niż księgowego.

Korzystacie z usług biura rachunkowego/ kancelarii podatkowej? Warto? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =