Firma Kryteria oceny pracowników

Kryteria oceny pracowników

-

Ocena pracownicza ma związek z pozostałymi procesami zarządzania zasobami ludzkimi, informacje z niej wynikające wykorzystuje się podczas podejmowania decyzji o rekrutacji, wynagradzaniu, szkoleniu i zwalnianiu pracowników. Aby ocena dostarczyła cennych w procesie kierowania ludźmi informacji powinna opierać się na odpowiednich kryteriach. Jakie zatem powinny być kryteria oceniania pracowników?

Najczęściej stosowana – efektywność

Bezwzględnie w każdej organizacji niezbędne jest ocenianie wyników osiąganych przez pracowników i efektów ich pracy. Jest to konieczne aby móc podejmować racjonalne decyzje w obszarze zarządzania ludźmi w organizacji. Informacje o tym jaka jest obecna wydajność pracowników, mierzona przykładowo ilością wykonanych i pozbawionych usterek sztuk produktu, sprzedanych ofert, osiągniętego zysku, oraz porównanie jej z wydajnością oczekiwaną daje możliwość podjęcia działań usprawniających w tym obszarze.

Zidentyfikowanie różnic między obecną a pożądaną efektywnością umożliwia wybór odpowiedniego systemu nagród i kar, organizację niezbędnych szkoleń, pozwalając tym samym na podnoszenie wydajności pracy do pożądanego poziomu. Ocena efektów pracy dostarcza także informacji istotnych do przyznawania awansów, oraz w razie konieczności podejmowania decyzji o zwalnianiu pracowników.

Kwalifikacje

Kryteria te nie mają charakteru uniwersalnego. W każdej organizacji oraz dla każdego stanowiska powinny zostać ustalone odrębnie. Za przykłady kryteriów kwalifikacyjnych uznawane są najczęściej: doświadczenie zawodowe, wykształcenie, znajomość obsługi urządzeń oraz kondycja fizyczna.

Z reguły dla kierownictwa wyższego szczebla kryteria kwalifikacyjne wykorzystywane podczas oceny koncentrują się na wykształceniu, doświadczeniu, umiejętnościach koncepcyjnych, zdolności analizowania, w przypadku kierownictwa niższego szczebla dotyczą umiejętności technicznych, wiedzy z danej dziedziny i łatwości komunikowania się , a dla stanowisk wykonawczych obejmują umiejętność obsługi urządzeń i stan zdrowia. Nie jest to oczywiście reguła ich wybór zależy od specyfiki przedsiębiorstwa i innych uwarunkowań wewnętrznych.

Zachowania

Przedmiotem oceny w tym obszarze mogą być przykładowo: lojalność, skrupulatność, wytrwałość, odpowiedzialność, troska o klienta, kreatywność, samodzielność, przestrzeganie terminów. Aby pracownicy zaakceptowali ocenianie ich według kryteriów behawioralnych należy zwrócić szczególną uwagę na to by odnosiły się one do zachowań a nie cech charakteru, były sprawiedliwe, nie urażały przekonań i wartości. Kryteria odnoszące się do zachowań powinny być jasno sformułowane, aby nikt nie miał wątpliwości jakie zachowanie jest właściwe, a jakie nie do przyjęcia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Teksty na podryw faceta

Z pewnością nie raz zastanawiałaś się, w jaki sposób rozmawiać z chłopakiem, by udało Ci się go poderwać. Piękny uśmiech, makijaż i wystrzałowa sukienka nie wystarczą, żeby zdobyć tego wymarzonego. Musisz jeszcze poznać tajniki skutecznej konwersacji damsko-męskiej.

Jak wybrać wózek dla dziecka?

Zbliża się czas kiedy wasza rodzina się powiększy i będziecie potrzebowali nowego pojazdu? I nie chodzi tu o szybkie sportowe auto, ale o wózek dla Twojego dziecka. Kupno wózka dla w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Już dawno minęły czasy, gdy w sklepach był jeden czy dwa modele wózków. Teraz to istna dżungla, przez którą rodzice muszą się przedrzeć. Dlatego warto zastanowić się jaki „wóz” chcemy kupić.

Zobacz też

Jak zrobić pochodnię w Minecfraft?

Pochodnia to bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu nie musimy obawiać się nocy (a przynajmniej nie w takim stopniu, jak bez niej), a także przyozdobimy nasze powstające włości. Jej produkcja jest naprawdę prosta, warto zatem skusić się o wytworzenie kilku sztuk.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: