Co to jest pilates?

Fitness    
ocena

Pilates jest coraz popularniejszą formą zajęć fitness. Czym charakteryzuje się technika Pilates? Jakie są jej walory. Jakie może korzyści?

Pilates jest unikalną forma połączenia ćwiczeń rozciągających oraz wzmacniających mięśnie, poprawiających gibkość, równowagę, świadomość oddechu i postawy. Podczas godzinnych zajęć będziemy wykonywać skłony i skręty, pracować naszymi mięśniami brzucha oraz otwierać klatkę piersiową. Pilates rozwija też koncentrację, koordynację i precyzję ruchów oraz poprawia posturę.

Pilates powstał w latach 20. XX wieku, bazując na wpływach zarówno zachodnich, jak i wschodnich systemów ćwiczeń oraz wyrastając z założenia, iż obecność regularnych ćwiczeń w naszym życiu jest równie potrzebna, jak osiągnięcie ogólnożyciowej równowagi: przestrzeganie zdrowej diety, zapewnianie sobie odpowiedniej ilości snu, redukcja czynników zwiększających stres oraz pozytywne nastawienie do świata.

To właśnie jest przyczyną popularności Pilatesu – kreowanie przez niego zdrowego stylu życia, dbanie o kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Innym powodem, dzięki któremu Pilates staje się częścią programu coraz większej ilości klubów fitness jest stosunkowo szybka możliwość wymodelowania swojej sylwetki.

Ćwiczenia Pilates warto uprawiać ze względu na wiele korzyści z nich płynących. Rozciągają one i wydłużają mięśnie, wzmacniają, wysmuklają i ujędrniają całe ciało. Dzięki treningowi Pilates możemy się cieszyć piękną, zgrabną sylwetką. Zapisując się na Pilates nie musisz przerywać uczęszczania na innego rodzaju ćwiczenia. Pilastes został tak zaprojektowany, by mógł być praktykowany nie korelując z innymi programami aktywności fizycznej. Dodatkową zaletą jest to, iż Pilates, podobnie jak joga, którą się miedzy innymi inspirował, rozwija w ćwiczącym świadomość ciała i ruchu, minimalizując w ten sposób zagrożenie wystąpienia kontuzji.

Ruch połączony jest z rytmem wdechów i wydechów, dzięki czemu Pilates ma działanie antystresowe, wpływa dodatnio na poprawę nastroju oraz zwiększa świadomość swoich możliwości oraz ograniczeń tkwiących w ciele, z którymi można pracować – jedne wykorzystując, drugie pokonując. Kolejną zaletą Pilatesu jest fakt, iż ćwiczenia mogą być wykonywane bez względu na wiek. Jest przeznaczony dla wszystkich i każdy może wykonywać je w zależności od swoich możliwości, także ci, którzy nigdy wcześniej nie zdecydowali się na wizytę w fitness klubie czy też osoby chcące osiągnąć pełną sprawność fizyczną po przebyciu różnego rodzaju obrażeń.

UWAGA!

Ćwiczenia Pilates wykonujemy boso na specjalnych matach, w które ośrodki sportowe są zaopatrzone. Przed wybraniem się na zajęcia sprawdźmy, w jakie dni odbywają się zajęcia przeznaczone dla grupy początkującej i zaawansowanej, by wybrać poziom dla siebie. Nie zapomnij o wygodnym stroju oraz o tym, by ostatni posiłek zjeść nie później, niż 2 godziny przed rozpoczęciem zajęć.

Ćwiczyliście kiedyś za pomocą techniki Pilates? Jakie są Wasze opinie na jej temat?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński