Ćwiczenia dla astmatyków - przykłady

Fitness    
ocena

Wiele osób cierpiących na astmę unika aktywności fizycznej w obawie przed nadmierną zadyszką. Tymczasem astmatycy nie tylko mogą, ale wręcz powinni regularnie ćwiczyć. Jak robić to bez szkody dla zdrowia i jakie sporty wybierać?

Ćwiczenia dla astmatyków - przykłady

sxc.hu

Dlaczego astmatycy powinni ćwiczyć?

Dbanie o kondycję fizyczną jest w przypadku osób chorych równie ważne, a może nawet ważniejsze niż dla osób zdrowych. Jeśli się nie ruszamy, mamy słabe mięśnie, słabe mięśnie zużywają więcej tlenu, co może doprowadzić do nasilenia duszności. Szczególnie istotne jest regularne wzmacnianie przepony – głównego mięśnia wdechowego. Dlatego nawet jeśli uparcie będziemy wzbraniać się przed bardziej intensywnym wysiłkiem, konieczne będą regularne ćwiczenia oddechowe wzmacniające ten właśnie mięsień.

Jak ćwiczyć?

Rozgrzewka przed podjęciem treningu, ważna również dla zupełnie zdrowych osób, nabiera szczególnie istotnego znaczenia w przypadku astmatyków. Pozwala uniknąć tzw. „zimnego startu”, który stwarza bardzo duże ryzyko późniejszej zadyszki. Odwrotnie po zakończeniu treningu – stopniowo osłabiamy intensywność ćwiczeń, aż do całkowitego spoczynku. Najlepszy dla astmatyków będzie trening interwałowy (wysiłek - odpoczynek - wysiłek itd.) Reakcją oskrzeli na wysiłek jest rozkurcz (trwający 1–3 min. na początku wysiłku), a później skurcz (najsilniejszy w 5–6 min. wysiłku). Gdy skurcz ustępuje (po ok. 30–60 min.), każdy kolejny wysiłek powoduje słabszą reakcję oskrzeli. Dlatego nawet bardzo intensywny, ale krótkotrwały wysiłek, nie powinien stanowić problemu.

Jakie sporty wybierać?

Jak już wspomniano wyżej, możemy zacząć od zwykłych ćwiczeń oddechowych. Pozwalają one przywrócić prawidłowe mechanizmy oddychania, zachować prawidłową postawę ciała, zapobiec deformacji klatki piersiowej oraz utrzymać kondycję i sprawność fizyczną. Ćwiczenia oddechowe najlepiej wykonywać leżąc na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Powietrze wdychamy przez nos, wydychamy ustami. Powłoki brzuszne powinny unosić się przy wdechu, opadać przy wydechu. Ilość oddechów jest dobierana indywidualnie. Czasem będą to 3–4 wdechy i wydechy, czasami 8–10.W miarę zwiększania siły przepony możemy wykonywać ćwiczenia z dłonią opartą o brzuch, z czasem możemy obciążyć go dodatkowo książką czy woreczkiem z piaskiem.

UWAGA!

Częstotliwość i rodzaj ćwiczeń najlepiej skonsultować zawsze z lekarzem, do niego po poradę powinniśmy udać się również, jeśli planujemy rozpocząć bardziej intensywny trening. Generalnie przyjmuje się, że dla chorujących na astmę dobre będą takie sporty jak: pływanie, dyscypliny rzutowe, surfing, golf, gimnastyka, sporty zespołowe. Astmatycy powinni za to unikać takich dyscyplin jak: biegi narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, biegi przełajowe, hokej na lodzie, kolarstwo.

Staracie się zachować sprawność fizyczną? Jakie ćwiczenia wykonujecie? Dodalibyście coś do naszych sugestii? Dajcie znać.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński