Ćwiczenia na szyję

Fitness    
ocena

Szyja, włosy, biust – stanowią atrybuty kobiecości. Przywiązujemy podwójną wagę do ich wyglądu, świeżości, dbamy o ich pielęgnację i piękny wygląd. Skóra szyi, podobnie jak i twarzy, a nawet szybciej, traci wraz z wiekiem swą jędrność i gładkość, jej powierzchnia zostaje naznaczona pierwszymi zmarszczkami, traci swe piękno. Szyja i kark to także miejsca, których mięśnie są bardzo napięte. Stres często gnieździ się w mięśniach karku, które wtedy bolą. Czy istnieją sposoby na giętką szyję, które pozwoliłyby nam zachować jej urodę oraz wzmocnić mięśnie?

Ćwiczenia gimnastyczne są jedną z głównych zasad pielęgnacji szyi. Pozwolą nam one na wzmocnienie mięśni, a dzięki temu, poprawią elastyczność skóry. Pozostanie ona dłużej młoda i do tego pozbędziemy się napięcia mięśni, które powoduje, iż rano ciężko podnieść głowę z poduszki, szczególnie po wielu godzinach pracy przed komputerem.

W celu pielęgnacji szyi i karku wykonuj regularnie ćwiczenia, które pozwolą rozciągnąć i tym samym wzmocnić mięśnie karku. Zamiast szybkiego przechodzenia z pozycji do pozycji, pozostań dłużej w danej pozie. W ten sposób będziesz działać dodatnio na rozciągnięcie mięśni. Zacznij od prostych ćwiczeń ruchem potakującym. Pamiętaj nigdy nie wykonuj okrężnych ruchów szyi. Nie są one zalecane, mogą uszkodzić krążki stawowe znajdujące się w karku. Wszystkie ruchy głowy wykonuj ostrożnie i świadomie, szczególnie jeśli masz problemy z karkiem.

Większość pozycji siedzących, które stanowią skłony w przód, także wzmocnią twoją szyję. Najlepiej wybierz się na zajęcia jogi lub pilatesu i wykonuj ćwiczenia na giętką szyję także dodatkowo w domu. Ćwiczenia na giętką szyję, wykonywane regularnie, powinny w krótkim czasie przynieść ulgę napiętym mięśniom. Ich efekt będzie nie tylko widoczny, ale i odczuwalny. Skóra szyi będzie elastyczna i gładka. Ćwiczenia gimnastyczne mają działanie także odmładzające.

UWAGA!

Wiele ćwiczeń na giętką szyję znajdziesz zaznajamiając się z systemem asan hatha jogi. Swój kark wzmocnisz ćwicząc regularnie pozycję trójkąta. Rozpocznij od rozgrzewki. Podczas wykonywania ćwiczeń nie napinaj mięśni twarzy, powinna pozostać ona rozluźniona. Pochyl głowę maksymalnie do przodu i pozostań w tej pozycji kilka sekund, starając się położyć podbródek na klatce piersiowej. Najlepiej odmierzaj sobie czas pozostania w pozycji ilością oddechów. Przyjmij na przykład, iż pozostaniesz w każdej posturze na długość 5 głębokich oddechów (oddychaj przez nos i brzuchem). Następnie odegnij głowę maksymalnie, według swoich możliwości, do tyłu i również pozostań w tej pozycji na długość pięciu oddechów. Wykonaj oba ruchy potakujące na zmianę po 15 razy każdy. Następnie obróć głowę maksymalnie w prawo (5 oddechów) i w lewo (5 oddechów).Powtórz każdy ruch 15 razy. Teraz przechyl głowę w prawo, ale jej nie obracaj, staraj się zbliżyć prawe ucho jak najbliżej prawego ramienia. Poczuj, jak rozciągają się twoje mięśnie karku i zrób 5 głębokich oddechów. Teraz wykonaj podobny skłon starając się dotknąć lewym uchem lewego ramienia i podobnie, powtórz czynność po 15 razy.

 1. Krok pierwszy

  Stań prosto, rozstaw nogi na szerokość bioder, ręce powinny swobodnie zwisać wzdłuż tułowia.

 2. Krok drugi

  Rozstaw nogi na długość 4 stóp, trzymając stopy równolegle do siebie i rozłóż wyprostowane ręce na boki, trzymając je na wysokości ramion.

 3. Krok trzeci

  Następnie skręć prawą stopę 90 stopni na zewnątrz i lewą 35 stopni do środka. Biodra trzymaj cały czas skierowane przed siebie (nie skręcaj ich w prawo).

 4. Krok czwarty

  Teraz, trzymając biodra w niezmienionej pozycji, a nogi wyprostowane w kolanach, pochyl się w prawo, dotykając prawą dłonią podłoża lub, jeśli nie jesteś w stanie, kładąc dłoń na łydce. Plecy staraj się mieć wyprostowane, lewą rękę również, trzymając ją prosto, obróć głowę, spoglądając na swój kciuk.

 5. Krok piąty

  Zrób 5 głębokich oddechów, powróć do centrum i wykonaj te same instrukcje, robiąc skłon w lewą stronę.

Znacie inne ćwiczenia na szyje? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński