Fitness Czy można ćwiczyć z zakwasami?

Czy można ćwiczyć z zakwasami?

-

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale zanim przejdziemy do jej rozstrzygnięcia, poświęćmy chwilę uwagi samej przyczynie powstawania zakwasów. Powszechne przekonanie o tym, że ich źródłem jest kwas mlekowy gromadzący się w skutek niedostatecznego dotlenienia tkanki mięśniowej w trakcie wykonywania ćwiczeń, nie jest do końca prawdziwe. Do procesu owego rzeczywiście dochodzi, ale kwas mlekowy jest dość szybko wydalany z tkanki mięśniowej i to nie on jest przyczyną pojawiającego się kilka godzin po zakończeniu ćwiczeń bólu. Ten pojawia się w sytuacji, kiedy powracamy do intensywnego treningu po dłuższej przerwie albo poddajemy organizm obciążeniom, na które nie jest gotowy. Jeżeli ponownie zaczniemy trenować regularnie lub wykonujemy nowe ćwiczenie, przy każdym kolejnym treningu ból się zmniejsza, a z czasem całkowicie zanika.

W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zadbać o to, by uniknąć zakwasów. Rozgrzewka i rozciąganie przed treningiem to podstawa. Należy pamiętać również o „schładzaniu tkanek” w końcowej fazie treningu (wykonujemy ćwiczenia o coraz mniejszej intensywności, aż do spoczynku). W ustalaniu planu treningowego weźmy również pod uwagę stan naszej kondycji.

A co w sytuacji, gdy zakwasy mimo wszystko się pojawiły? Dobrą strategią nie będzie ani zignorowanie bólu i dalszy trening, ani całkowity bezruch. Na pewno należy zrezygnować z tych samych ćwiczeń, którymi obciążyliśmy bolącą partię mięśni. Te lepiej zostawić w spokoju aż do całkowitego ustąpienia bólu. Możemy za to podjąć średnio intensywny, 20-30 minutowy trening wytrzymałościowy, nieangażujący zbytnio bolących partii mięśni (na przykład: jeśli przetrenowaliśmy górne partie mięśni, możemy dla odmiany przerzucić się na sport kładący nacisk głównie na nogi, taki jak jazda na rowerze). Jeśli naszym priorytetem będzie jednak przede wszystkim uśmierzenie bólu, możemy pomóc sobie delikatnymi masażami z użyciem specjalnych maści czy zażyciem magnezu. Z zakwasami dobrze radzi sobie terapia ciepłem: dobrym pomysłem będzie gorąca kąpiel, skorzystanie z sauny czy solarium.

Uwaga!

Na koniec – nie zniechęcajmy się. Kiedy ból ustąpi, wróćmy do treningu, którego regularność będzie najlepszym środkiem zaradczym przeciw zakwasom. Z czasem, gdy nasz organizm nie będzie już reagował szokiem na aplikowane mu przez nas obciążania, ból nie będzie pojawiał się już w ogóle.

Zdarzyło Wam się kiedyś ćwiczyć z zakwasami? Często przydarzają Wam się zakwasy? Jak sobie z nimi radzicie? Dajcie znać.

Emilia Klima

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki proszek do prania dla niemowląt?

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji dlatego ubrania, które nosi wymagają też specjalnego przygotowania. Producenci zachęcają do zakupu przeróżnych środków piorących. Decyzja wybrania proszku do prania rzeczy dzieci powinna być przemyślana.

Jak zrobić Colorer w Garry’s Mod?

Colorer mod pozwala nam dowolnie zmieniać pojawiające się na ekranie barwy w Garry’s Mod. Jak poprawnie skonstruować urządzenie, aby działało zadowalająco? Dowiecie się tego z poniższego poradnika.

Zobacz też

Co grozi za podawanie fałszywych danych osobowych?

Podawanie fałszywych danych osobowych jest wykroczeniem przeciwko instytucjom państwowym, samorządowym i społecznym.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: