Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Fitness    
ocena

Jazda na rowerze jest idealnym treningiem dla każdego. Jest najprostszą formą ruchu. Na rowerze stacjonarnym można rozpocząć swoją przygodę ze sportem. To idealna forma ruchowa dla osób z nadwagą, osób starszych czy też dla leniuchów. Jazda na rowerze nie wymaga dużo wysiłku, ale za to przynosi duże efekty. Trzeba jednak wiedzieć jak korzystać z tego urządzenia.

Jazda na rowerze jest dobra dla osób starszych i ludzi nawet z dużą nadwagą. Ćwiczenia na rowerze w przeciwieństwie np. do joggingu, nie nadwyrężają stawów i kości. Podczas uprawiania tego typu aktywności fizycznej dochodzi do mniejszej ilości kontuzji, urazów i nadwyrężeń. Osoba ćwicząca mniej się meczy i jest w stanie dłużej jeździć.

Podczas jazdy na rowerze nasz organizm znakomicie dotlenia się, pobudzone zostaje również krążenie krwi. Po długich treningach następuje rozbudowa mięśni i jednocześnie wzrasta ich siła. Godzina jazdy na rowerze stacjonarnym z prędkością około 20 km/h może pomóc nam spalić nawet 600 kcal. Lecz aby schudnąć podczas jazdy na rowerze stacjonarnym, bezmyślne pedałowanie nie przyniesie pożądanych rezultatów, tylko przemęczenie organizmu.

Aby osiągnąć widoczne efekty należy trenować regularnie, 3 do 4 dni w tygodniu. Jazda powinna trwać nie krócej niż 20 minut, ponieważ dopiero po 20 minutach zaczynamy spalać tkankę tłuszczową. Z biegiem czasu treningi powinny być coraz dłuższe. Przed jazdą, trzeba wykonać krótką rozgrzewkę – rozciągnij mięśnie nóg i rąk. Można również poskakać przez około 5 minut na skakance.

Jeśli jesteś osobą początkującą, jazda na rowerze treningowym nie powinna być zbyt intensywna. Rozpocznij od 10-minutowej powolnej jazdy. Przez resztę treningu możesz zwiększyć tempo, ale nieznacznie.

Następnie trening można urozmaicić. Jeśli nastawiasz się na dłuższą jazdę, twoja rozgrzewka także powinna być wzbogacona. Pierwsze 10 minut jedź powoli, następnie pedałuj trochę intensywniej i zwolnij, pedałuj na zmianę raz szybko, raz wolno. Taki typ rozgrzewki pozwoli nam na dłuższy i bardziej dynamiczny trening.

Po rozgrzewce możesz przystąpić do jazdy. W pierwszej części treningu powinno się jechać na dużym oporze, tak aby móc spalić tkankę tłuszczową. Część ta powinna zajmować 3/4 treningu. W drugiej części należy zmniejszyć opór i ukoić wyczerpane mięśnie. Podczas jazdy trzeba pamiętać, aby cały czas pedałować i utrzymywać stałe tempo.

Zobacz, jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym - kilka cennych wskazówek - YouTube - SelfMagazine:

Znacie inne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym? Napiszcie, jak je wykonywać.

OCENA
3.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński