Jak obliczyć tętno podczas ćwiczeń?

Fitness    
ocena

Tętno właściwe dla osób ćwiczących będzie uzależnione od takich czynników jak wiek, tętno spoczynkowe i maksymalne oraz rodzaj treningu.

Tętno spoczynkowe

Generalna zasada jest prosta – im wyższe tętno spoczynkowe tym mniejsza wydolność naszego organizmu. Optymalne dla kobiet w wieku 20-39 lat tętno w spoczynku to 72-78, a przy bardzo dobrej wydolności – 70 lub mniej (dla dzieci wartość tak wynosi ok. 100, dla nastolatków 85). Jeśli przekraczamy tę granicę a nie mamy zdiagnozowanych chorób układu krążenia, prawdopodobnie prowadzimy mało aktywny tryb  życia. Przy małej wydolności, a więc wysokim tętnie spoczynkowym, musimy uważać z intensywnością treningu zwłaszcza w jego początkowym etapie. Z drugiej strony regularny ruch jest metodą obniżenia tętna w spoczynku, stąd niebagatelna rola sportu dla ogólnego stanu zdrowia. Pamiętajmy jeszcze o tym, że regularne ćwiczenia podwyższają naszą wydolność, co oznacza, że ćwicząc w tempie, w jakim ćwiczyliśmy do tej pory przez dłuższy czas, uzyskując odpowiednie tętno, po pewnym czasie będzie ono zbyt niskie i trzeba będzie zintensyfikować trening.

Tętno w spoczynku najłatwiej zmierzyć za pomocą ciśnieniomierza. Ewentualnie możemy wykonać to własnoręcznie najlepiej zaraz po przebudzeniu ewentualnie po krótkim odpoczynku. Dwa palce prawej dłoni przyciskamy do lewego nadgarstka lub przykładamy na szyi, nieco z boku. Gdy wyczujemy tętno, włączamy stoper i liczymy uderzenia przez 15 sekund. Wynik mnożymy przez 4 i już wiemy, ile wynosi twoje tętno na minutę.

Tętno maksymalne

Tętno maksymalne obliczmy odejmując od 220 swój wiek. W ten sposób otrzymujemy maksymalną wielkość tętna maksymalnego dla siebie. W trakcie ćwiczeń wartość ta nie powinna być przekroczona. Utrzymuje się, że najwłaściwsza dla prawidłowej pracy serca wartość tętna maksymalnego podczas trwania wysiłku fizycznego nie powinna wynieść więcej niż 50–70% tętna maksymalnego. Dla przykładu: dla osoby czterdziestoletniej optymalne tętno podczas wysiłku to 90–126 uderzeń na minutę.

Pomiar tętna w trakcie ćwiczeń

Obserwacja tętna w trakcie treningu jest zatem niezwykle istotna, a jak uczynić to w miarę wygodny sposób? Do monitorowania podczas treningu aerobowego służą specjalne pulsometry, które możemy założyć na przykład na rękę. Większość sprzętów do treningu aerobowego (bieżnie, rowerki stacjonarne) również posiadają taką funkcję.

Jakie ćwiczenia wykonujecie? Mierzycie sobie tętno podczas ćwiczeń? Dajcie znać.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński