Jak zwiększyć pojemność płuc?

Fitness    
ocena

Pojemność płuc jest to maksymalna ilość powietrza, jaka jest w stanie zmieścić się w płucach człowieka. Można ją zmierzyć w trakcie wdechu i wydechu. Im większa pojemność płuc, tym większa ilość energii dostarczana jest do organizmu, ponieważ to właśnie tlen jest ową energią.

Duża pojemność płuc oznacza wolniejsze tempo osłabiania organizmu w czasie treningu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dłużej ćwiczyć, spalimy więcej kalorii podczas jednego treningu.

Pojemność płuc jest uzależniona od kilku czynników: aktywności fizycznej, płci oraz wieku. Największą pojemnością dysponują sportowcy, przede wszystkim pływacy i biegacze długodystansowi, kolarze, osoby aktywne fizycznie oraz piosenkarze, muzycy i osoby grające na instrumentach dętych. Mając dużą pojemność płuc, jesteśmy zdrowsi. Na szczęście można ją zwiększyć dzięki ćwiczeniom aerobowym i oddechowym.

Ćwiczenia aerobowe takie jak pływanie, jazda na rowerze, biegi długodystansowe, niestety w znacznie mniejszym stopniu wpływają bezpośrednio na pojemność płuc w porównaniu do ćwiczeń oddechowych.

Ćwiczenia oddechowe:

1. Weź kartkę papieru, podejdź do ściany i przyłóż do niej kartkę. Weź głęboki wdech, puść kartkę i wydmuchuj powietrze tak, aby pozostała w jednym miejscu przez jak najdłuższy czas. Nie wydmuchuj całego powietrza od razu, postaraj się robić to w jak najdłuższym czasie. Powtórz czynność kilka razy.

2. Stań przed lustrem, weź głęboki wdech i zacznij na nie chuchać. Spróbuj na jednym wdechu pokryć chuchem jak największą powierzchnię lustra. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

3. Nabieraj stopniowo powietrza krótkimi wdechami najdłużej jak potrafisz, następnie wydychaj również stopniowo powietrze krótkimi wydechami.

4. Weź głęboki wdech i spróbuj na tym jednym wdechu nadmuchać jak największy balon.

Znacie jakieś inne ćwiczenia na pojemność płuc? Podzielcie się nimi.

OCENA
3.80
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński