Jakie ćwiczenia dla osób starszych?

Fitness    
ocena

Wiek nie powinien być przeszkodą ani dla kontynuacji, ani nawet rozpoczęcia regularnej gimnastyki. O korzyściach płynących z ruchu i propozycjach ćwiczeń przeczytamy poniżej.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Regularne ćwiczenia pozwalają dłużej zachować dobrą kondycję, formę, dobre samopoczucie. Mają ponadto zbawienny wpływ na zdrowie seniora, zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów takich jak choroba Alzheimera, demencja, schorzenia serca, rak okrężnicy, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość.

Propozycje ćwiczeń dla seniorów

Poniżej przedstawione są przykładowe zestawy ćwiczeń dla osób starszych. Należy pamiętać, by każde z nich przeplatać ćwiczeniem oddechowym: przy wdechu podnosimy obie ręce w górę, przy wydechu opuszczamy.

Ćwiczenia na plecach

1) Kładziemy się na plecach. Prawą rękę wyciągamy jak najdalej prosto za głowę, lewą nogę unosimy na niewielką wysokość i wypychamy piętą do tyłu. Czynność powtarzamy, zmieniając rękę i nogę.

2) Nogi zginamy w kolanach, ręce leżą swobodnie wzdłuż tułowia. Podnosimy biodra z tułowiem wysoko do góry, wykonując wdech, po czym na wydechu opuszczamy. Czynność powtarzamy kilka razy.

3) Nogi zginamy w kolanach, lekko odchylając je na boki, podnosimy tułów i staramy się wyciągnąć ręce jak najdalej w przód. Wytrzymujemy w takiej pozycji tyle, ile damy radę.

4) Nogi wyciągamy prosto, splecione ręce kładziemy na karku. Prawe kolano przyciągamy do lewego łokcia (drugi łokieć spoczywa nieruchomo na podłodze), czynność powtarzamy na drugi łokieć i kolano.

5) Pozycja wyjściowa jak wyżej. Unosimy prawą nogę do góry, zginamy i przekładamy stopę nad kolanem nogi lewej. Dotykamy podłoża, wracamy do pozycji pionowej i całkowicie opuszczamy nogę na podłożę. Czynność powtarzamy na lewą nogę.

Ćwiczenia na brzuchu

1) Rozciągamy nogi i ręce analogicznie jak w ćwiczeniu w pozycji na plecach.

2) Ręce splatamy pod czołem. Unosimy głowę razem z dłońmi jak najwyżej w górę, wytrzymujemy chwilę w takiej pozycji.

3) Ręce splatamy pod brodą. Prawe kolano próbujemy przysunąć płasko po podłożu do prawego łokcia, tak jakbyśmy pływali żabką. To samo powtarzamy na lewą nogę.

4) Głowę opieramy na dłoniach, nogi uginamy w kolanach. Podnosimy do góry najpierw jedną, potem drugą nogę.

5) Z nogami wyciągniętymi prosto do tyłu, ręce splatamy na pośladkach. Ściągamy mocno łopatki do tyłu, wytrzymujemy jak najdłużej i wracamy do pozycji wyjściowej.

6) Nogi wyciągamy prosto w tył, ręce rozkładamy na boki. Unosimy jednocześnie tułów i ręce do góry, tak jakbyśmy chcieli naśladować startujący samolot. Wytrzymujemy kilka chwil w takiej pozycji i wracamy do leżenia.

Staracie się zachować sprawność fizyczną? Jakie ćwiczenia wykonujecie? Dajcie znać.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński