Jakie ćwiczenia na bolący kark?

Fitness    
ocena

Dolegliwości związane z bólem karku spotykają niemal każdego. Mogą być one spowodowane złym ułożeniem się podczas snu, zbyt długim siedzeniem przy biurku przed komputerem, podczas pracy czy czytaniu książki, a nawet od wielogodzinnej jazdy samochodem. Bóle te są wywołane nadmiernym napięciem mięśni.

Jakie ćwiczenia na bolący kark?

photoxpress.com

Powodem bólu jest również przeciążenie kręgów szyjnych, czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Choroba ta powstaje najczęściej na skutek zużycia/wyczerpania się stawów – trwałe obciążanie stawów doprowadziło do automatycznego starcia się chrząstki. Dolegliwości tej towarzyszą bóle potylicznej części głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, a nawet i omdlenia. Jeśli dokuczają nam tego typu długotrwałe objawy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Natomiast gdy bóle są powodem napięcia mięśni np. od długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, kojące w tym przypadku będą ćwiczenia rozluźniające i zarazem wzmacniające mięśnie, które można wykonywać w domu, jak i w pracy.

bolący karkFot. photoxpress.com


Ćwiczenia rozluźniające

1. Usiądź wygodnie na krześle. Plecy muszą być wyprostowane, głowa prosto, patrz przed siebie. Nie możesz opierać się o oparcie krzesła. Spleć ręce na wysokości klatki piersiowej, następnie powoli skieruj je nad głowę. Zewnętrzna strona dłoni musi być skierowana w kierunku czubka głowy. Ręce wyciągnij mocno do góry, wytrzymaj tak kilka sekund. Pamiętaj aby być cały czas wyprostowanym. Następnie powoli opuść ręce. Ćwiczenie powtórz 10 razy w 3 seriach.

2. Spleć dłonie na tylnej części karku. Wewnętrzna strona dłoni powinna dotykać karku. Spróbuj złączyć łokcie i w powietrzu rysować nimi kształt poziomo leżącej ósemki. Ćwiczenie wykonuj około 30 sekund w 4 do 5 serii, pamiętaj aby wykonywać je powoli, nie spiesząc się.

3. Nadal siedząc na krześle w pozycji wyprostowanej, opuść ręce wzdłuż tułowia. Powoli podnoś je w bok, tak aby tworzyły jedną linie z klatka piersiową. Wewnętrzna strona dłoni musi być skierowana do podłogi. Następnie równocześnie przekręć głowę w prawą stronę a dłoń przekręć o 180 stopni, tak aby tym razem zewnętrzna strona była odwrócona w kierunku podłogi. Patrz przez kilka sekund na dłoń, wróć w wolnym tempie do pozycji wyjściowej i tę samą czynność powtórz na lewej ręce. Całe ćwiczenie wykonaj w trzech seriach po 10 powtórzeń.

4. Patrz za siebie najpierw przez lewe ramię następnie przez prawe. Ćwiczenie powtórz 10 razy. Pamiętaj, aby się nie spieszyć.

5. Siedząc na krześle wyprostuj plecy, nogi ustaw na szerokość bioder. Lewą ręka złap za siedzisko krzesła, opuść lewy bark, prawą ręką obejmij delikatnie głowę i pochyl ją w prawo. W takiej pozycji rozciągaj mięśnie przez około 15 do 20 sekund, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Następnie rozluźnij mięśnie i ćwiczenie powtórz na druga stronę. Wykonaj to ćwiczenie w 4 seriach po 10 powtórzeń.

Ćwiczenia wzmacniające

1. Usiądź na krześle, wyprostuj plecy, rozstaw nogi na szerokość bioder. Patrz przed siebie, jedną ręką złap za czoło i staraj się z całej siły naciskać na nie, stawiając opór przez około 10 sekund. Ćwiczenie wykonaj w 3 seriach po 10 powtórzeń. Następnie rozluźnij mięśnie.

2. Spleć dłonie z tyłu głowy, naciskaj nimi z całej siły. Głową natomiast stawiaj opór. Siłuj się przez około 10 sekund. Ćwiczenie wykonaj w 3 seriach po 10 powtórzeń, następnie rozluźnij mięśnie.

Znacie inne fajne ćwiczenia na bolący kark? Napiszcie, jak je wykonywać.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński