Jakie ćwiczenia na równowagę?

Fitness    
ocena

Utrzymywanie równowagi podczas codziennej aktywności traktujemy jako oczywistość, a ćwiczenia służące jej polepszeniu kojarzymy raczej z późniejszych okresem życia. Tymczasem brak dbałości o jej utrzymane może doprowadzić do zaburzeń równowagi. Ćwiczenia równowagi to także trening siłowy, dzięki czemu wykonując je poprawimy stan mięśni wokół stawów oraz zwiększymy ich stabilność. Poniżej przedstawionych zostanie kilka takich ćwiczeń.

Jakie ćwiczenia na równowagę?

sxc.hu

Joga - asany (pozycje) stojące

Praktykowanie jogi wśród swoich licznych walorów zdrowotnych, będzie również skutecznym ćwiczeniem w interesującym nas tutaj aspekcie. Co zrozumiałe, największą skutecznością charakteryzują się pozycje wykonywane w pozycji stojącej. Na równowagę polecić można zwłaszcza pozycję góry (Tadasana). Jest ona bardzo prosta do opanowania: stajemy na podłodze ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Unosimy palce stóp ku górze, rozstawiamy je i z powrotem kładziemy na podłodze, pięty dociskamy mocno do podłoża. Kość ogonową wciskamy lekko pod siebie, tak by wyprostować dolny odcinek kręgosłupa. Napinamy uda przesuwając je lekko do wewnątrz. Unosimy mostek i otwieramy klatkę piersiową. Wykonując wdech podnosimy ręce do góry, nie napinamy barków i odciągamy je od uszu. Utrzymując ciężar ciała rozłożony równomiernie na obie nogi, oddychamy przez nos i wytrzymujemy chwilę w takiej pozycji.

Inne ćwiczenia

Inna propozycja ćwiczenia na równowagę przedstawia się następująco: klękamy na podłodze w pozycji „na czworaka”. Wyciągamy prawe ramię do przodu przenosząc ciężar ciała w kierunku lewej ręki. Wytrzymujemy 5 sekund po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Analogiczny ruch wykonujemy nogą: prawą wyciągamy do tyłu opierając ciężar ciała na lewej nodze. Ponownie trwamy w takiej pozycji 5 sekund i wracamy do wyjściowego klęku. To samo wykonujemy na lewą rękę i nogę. Na koniec, wychodząc z pozycji wyjściowej, wyciągamy do przodu równocześnie prawą rękę i lewą nogę, wytrzymujemy 5 sekund i wracamy do klęku. Powtarzamy czynność z lewą ręką i prawą nogą.

Do kolejnego ćwiczenia przyjmujemy pozycję klęczącą z rękami opadającymi swobodnie wzdłuż ciała. Prawą nogę wypychamy do przodu (przechodzimy do klęku na jednym kolanie) następnie próbujemy wstać używając ramion do utrzymania równowagi. Powracamy do pozycji wyjściowej. Tą samą czynność wykonujemy zaczynając od lewej nogi.

Następnie ćwiczenia wymaga drobnego wsparcia sprzętowego w postaci krzesła. Stajemy przy nim kładąc ręce na jego oparciu. Podnosimy prawą nogę do góry na wysokość co najmniej 7 centymetrów, liczymy do 10 i opuszczamy stopę. To samo robimy z lewą nogą. Po powrocie do pozycji wyjściowej, naprzemiennie unosimy się na palcach i piętach, powtarzamy czynność dziesięciokrotnie. Omówione wyżej ćwiczenie będą przy okazji skutecznym treningiem koordynacji ruchowej.

Znacie inne ćwiczenia na równowagę? Napiszcie, jak je wykonywać.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński