Jakie ćwiczenia na zaparcia?

Fitness    
ocena

Jedną z głównych przyczyn zaburzeń układu pokarmowego jest mało aktywny tryb życia. Jak się okazuje, ćwiczenia mogą być również doraźną metodą walki z zaparciami.

Jakie ćwiczenia na zaparcia?

photoxpress.com

By zapobiec powstawaniu zaparć oraz pomóc sobie w sytuacji, gdy te już nas nękają, należy przede wszystkim zmienić dietę. Główną przyczyną schorzenia jest najczęściej niedobór błonnika w naszych pokarmach oraz niewystarczająca ilość dostarczanych organizmowi płynów. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zaparć jest również siedzący tryb życia i niska aktywność ruchowa. Regularne ćwiczenia możemy zatem potraktować jako środek zaradczy, ale te właściwe dobrane będziemy mogli potraktować również jak lekarstwo przy już nękającej nas dolegliwości.

Odpowiednią dietę w ramach profilaktyki powinniśmy wesprzeć ćwiczeniami aerobowymi (bieganie, przysiady, rower, intensywna gimnastyka) najlepiej wykonywanymi o poranku. Pobudzimy wtedy metabolizm, który będzie dzięki temu pracować sprawniej przez cały dzień. W sytuacji, gdy chcemy za pomocą ćwiczeń pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości, powinniśmy przede wszystkim skoncentrować się na mięśniach brzucha. Ich sprawność wpływa bardzo korzystnie i zarazem zapobiega zaparciom.

UWAGA!

W ćwiczeniach nie zapomnijmy o przeponie – odgrywa ona bardzo ważną rolę w procesie wypróżniania. W czasie wdechu wytwarza się ujemne ciśnienie w klatce piersiowej, następuje skurcz przepony, który zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, jednocześnie rozluźniając mięśnie brzucha.

Poza popularnymi brzuszkami, nożycami czy innymi ćwiczeniami stymulującymi mięśnie brzucha, możemy spróbować ćwiczenia zalecane przez specjalistów dla pacjentów z zaparciami:

Ćwiczenie 1.

Leżymy na plecach, ręce ułożone swobodnie wzdłuż ciała. Unosimy do pionu prawą nogę, opuszczamy z powrotem na podłogę, unosimy lewą. Czynność powtarzamy seriami po kilka razy.

Ćwiczenie 2.

Leżymy na plecach. Bez pomocy rąk staramy się unieść tułów do góry do pozycji siadu. Kładziemy się z powrotem na podłodze, czynność powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 3.

Stajemy na podłodze, prostujemy kręgosłup. Prawą nogę unosimy w bok na jak najwyższą wysokość, opuszczamy i to samo robimy z lewą. Czynność powtarzamy kilka razy.

Myślicie, że takie ćwiczenia mogą pomóc? Próbowałyście? A może znacie jeszcze inne? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński