Odżywki na masę mięśniową - czy warto, jak stosować?

Fitness    
ocena

Wszelkiego rodzaju odżywki czy suplementy na masę są jedynie dodatkiem do odpowiedniej diety i ćwiczeń. Nie można traktować odżywek jako podstawy do uzyskania masy mięśniowej.

Podczas treningu na masę musimy stosować dietę wysoko białkową, ponieważ tylko dzięki niej osiągniemy upragniony cel. Niektóre odżywki posiadają składniki, które pozwalają na szybsze wchłanianie białka do organizmu. 

Poniżej lista kilku najbardziej popularnych i ogólnodostępnych odżywek i suplementów, które pozwolą Ci, wraz z systematycznymi ćwiczeniami oraz specjalną dietą, uzyskać upragnioną masę mięśniową.

Kreatyna – jest ona jednym z najlepszych suplementów, działających na przyrost masy, zażywanie jej nie powoduje skutków ubocznych. Kreatyna zwiększa siłę mięśni, wytrzymałość na ból, potęguje wchłanianie białek. Podczas zażywania kreatyny, należy pić duże ilości wody – od 3 do 5 litrów dziennie. Kreatynę należy brać przez okres od 4 do 8 tygodni, dzienna dawka wynosi 10 g; tyle jest w stanie wchłonąć nasz organizm na dobę.  

Glutamina – ponad 50% aminokwasów w komórkach mięśniowych to glutamina, jednak pomimo tego, organizm jest w stanie wyprodukować tylko pewną jej ilość, dlatego trzeba ją przyjmować z zewnątrz. Mózg, układ odpornościowy oraz przewód pokarmowy także potrzebują glutaminy, zbyt mała jej ilość może doprowadzić do tego, ze będzie ona zabierana z komórek mięśniowych na rzecz powyższych organów. Zażywanie glutaminy należy rozpocząć od przyjmowania na dobę 10 g, co tydzień zwiększaj dawkę co 10, aż dojdziesz do 40g. 

BCAA – aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach. Po połączeniu ich z dużą ilością zażywanych węglowodanów, może nastąpić duży spadek tkanki tłuszczowej w organizmie. Służą również jako paliwo dla naszego organizmu. 

L-karnityna – przyspiesza przemianę materii, zwiększa spalanie tłuszczów podczas wysiłku fizycznego. Należy zażywać ją 45 minut przed treningiem, jeśli jest w postaci tabletki lub 10 minut przed treningiem, jeśli jest w płynie, na pusty żołądek.

Co myślicie o stosowaniu suplementów na masę mieśniową? Jesteście za czy przeciw? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński