Plan treningowy odchudzanie - jak ułożyć?

Fitness    
ocena

Zawsze jeśli mówimy o odchudzaniu, przywołujemy na myśl drakońskie diety, głodówki i mordercze treningi. Cóż, jeśli nie będziemy mieć dobrej strategii działania, możliwe, że taka właśnie czeka nas droga. Jedno jest pewne – bez treningu ani rusz. A jeśli trening – to tylko dobrze zaplanowany.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż trening jest świetnym bodźcem do spalania tkanki tłuszczowej, ale bodziec nie wystarczy. Potrzebne są inne czynniki, które należy wdrożyć oprócz treningu. Tak więc:

DIETA, DIETA, DIETA...

Nie musi to wcale oznaczać, że czeka nas głodowanie i odmawianie sobie wszelkich przyjemności jedzenia. Wystarczy przestrzegać paru ważnych zasad, aby tkanka tłuszczowa znikała w oczach, a nasz żołądek stopniowo zmniejszał swoją objętość. Najważniejsza zasada, obowiązkowa w naszym odchudzaniu brzmi: zero jedzenia na noc!! Najlepiej spożywać ostatni posiłek o godzinie 17 i nie martwić się niestrawnościami podczas snu. Mało kto wie, iż w czasie gdy śpimy, pewne organy są praktycznie „wyłączone” nawet na 2–3 godziny, co uniemożliwia dobre trawienie... Wprowadzisz tą zasadę, zobaczysz niesamowite zmiany w ciągu kilku dni. Jeśli chodzi o ograniczanie konkretnych produktów, nie będzie tu dla nikogo niespodzianki... Słodycze zdecydowanie idą w odstawkę. Jest to najprostszy sposób dostarczania organizmowi bomb kalorycznych w połączeniu z cukrami prostymi, które to właśnie są przekształcane w tkankę tłuszczową. A gdy dodamy do tychże węglowodanów prostych tłuszcze z pożywienia – nie ma gorszego połączenia, jeśli chodzi o odkładanie się sadełka. Jeśli ograniczymy słodycze do minimum i nie będziemy łączyć węglowodanów z tłuszczami – jesteśmy na dobrej drodze do wymarzonej sylwetki.

Oczywiście ograniczanie posiłków spowoduje deficyt kaloryczny i jeszcze szybszą utratę wagi, ale nie należy tu przesadzać. Lepiej będzie rozłożyć po prostu nasze porcje na kilka mniejszych w ciągu dnia, aby przyspieszyć metabolizm.

SEN SPRZYJA REGENERACJI...

a ona jest równie istotna w całym procesie odchudzania. Im lepszej jakości sen zapewnisz organizmowi, tym szybsze efekty uzyskasz, a jedynym efektem ubocznym będzie świetne samopoczucie i chęć do treningu z samego ranka.

Czas zatem na rozplanowanie treningu. Nie będzie dla nikogo niespodzianką, jeśli wymienimy trening aerobowy jako główne narzędzie walki z oponką. Jest to trening powodujący przyspieszenie metabolizmu poprzez trening tlenowy zwiększający pracę serca oraz płuc. I oczywiście jest to prawdą, ale...

No właśnie wcale nie trzeba biegać po kilkanaście kilometrów dziennie, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę. Sekretem do sukcesu jest INTENSYWNOŚĆ. Co to oznacza? Oznacza to, iż wystarczy pobiegać 4–6 serii sprintów po 60 metrów, aby przyspieszyć metabolizm na 24 godziny, podczas gdy przebiegnięcie 5 kilometrów średnim tempem poprawi nasz metabolizm na 4-5 godzin. Wystarczy zobaczyć jak „wyrzeźbieni” są sprinterzy, aby uświadomić sobie prawdziwość powyższego stwierdzenia. Co więcej, podobnym sposobem ulepszenia metabolizmu jest intensywny trening siłowy! Zatem jeśli ćwiczysz siłowo i 3 razy w tygodniu dorzucisz bieganie sprintów – nie ma lepszego połączenia na spalanie tłuszczu. Oczywiście nie wszystkim musi odpowiadać taka forma, np. kobiety zdecydowanie wolą fitness od przerzucania ciężarków. Jest to forma treningu z elementami siłowymi o dużej intensywności, nierozbudowująca masy mięśniowej jak typowy trening siłowy, zdecydowanie bardziej mięśnie są rozbudowywane wraz z utratą tkanki tłuszczowej. Jaka jest więc idealna receptura na trening odchudzający? Połączenie treningu o wysokiej intensywności (tj. siłownia, fitness, sprinty, piłka nożna, itp) z treningiem aerobowym, takim jak bieganie dłuższych dystansów, pływanie lub nawet szybszy spacer.

Dieta czy ćwiczenia - na co stawiacie przede wszystkim? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

OCENA
1.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński