Sterydy anaboliczne - działanie, skutki

Fitness    
ocena

Sterydy anaboliczne są grupą steroidów pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Zażywanie niektórych z nich powoduje stymulację wzrostu mięśni lub, rzadziej, również kości. Po cyklicznym zażywaniu sterydów występuje: nagły i szybki wzrost tempa wzrostu masy i siły mięśni, wytężona synteza białek, wzrost łaknienia.

Sterydy anaboliczne - działanie, skutki

sxc.hu

Sterydy anaboliczne przyjmują różne postaci, np. kapsułek, zastrzyków dożylnych lub tabletek. Stosowanie trwa od 6 do 12 tygodni i jest zależne od ich rodzaju. Początkowo zażywa się małe ilości, następnie stopniowo zwiększa się dawki.

Zażywanie sterydów anabolicznych jest zabronione sportowcom, ponieważ niektóre ich odmiany są szkodliwe dla organizmu, niektóre mogą nawet zabić – wszystko zależne jest od tego, jakie sterydy anaboliczne się stosuje, w jakich dawkach i z jaką częstotliwością. Gdy zażywana są nadmierne ilości sterydów anabolicznych, mogą wystąpić zmiany skórne, takie jak powiększenie porów lub problemy z trądzikiem. Skutkiem ubocznym, który jest ciężki do zwalczenia, może być występowanie cech męskich u kobiet – owłosienia na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, pośladkach. U kobiet zwiększa się również ryzyko zachorowań na raka piersi i jajników oraz bezpłodności.

Sterydy anaboliczne mogą również doprowadzić do przyspieszonego procesu łysienia u mężczyzn, w mniejszym stopniu u kobiet. Ze względu na przyjmowanie wysokich dawek sterydów anabolicznych przez długi okres czasu występują u obu płci wzmożona agresja oraz brak kontroli nad własnym zachowaniem. U mężczyzn mogą pojawiać się również niektóre cechy żeńskie, takie jak powiększanie się piersi.

Zażywanie sterydów anabolicznych podnosi poziom cholesterolu w organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca oraz hamuje proces wzrostu, dlatego sterydy są kategorycznie zabronione dla dzieci. Branie sterydów anabolicznych powoduje także bóle głowy, zmniejsza odporność oraz może prowadzić do impotencji. Branie zbyt dużych dawek w krótkim czasie niszczy wątrobę.

Jednakże sterydy anaboliczne zwiększają siłę mięśni, dzięki czemu możemy więcej osiągnąć w dyscyplinach sportowych i rozwijać się. Biorąc sterydy anaboliczne ból po szczególnie ciężkich i wyczerpujących ćwiczeniach zmniejsza się, co również sprzyja treningowi. Zmniejsza się również ilość tkanki tłuszczowej, a zwiększa się objętość i wytrzymałość mięśni.

Zwiększona agresja, o ile jest kontrolowana, również może wpływać dobrze na trening, ponieważ stan ten pozwala znacznie ćwiczyć dłużej i intensywniej.

Co myślicie o zażywaniu sterydów? Jesteście za czy przeciw?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński