Stretching, czyli rozciąganie mięśni, stanowi element każdego treningu. Powinien być wykorzystywany jako rozgrzewka przeprowadzana przed rozpoczęciem treningu właściwego oraz na jego zakończenie. by trening także zakończył się w odpowiedni sposób, w celu uniknięcia ewentualnych kontuzji. Jaki jest powód tego, iż stanowi on fundament prawidłowego treningu?

Przed jego rozpoczęciem, podczas stretchingu dokładnie rozgrzewamy mięśnie, poprawiając krążenie, co stanowi o odpowiednim ich dotlenieniu. Rozgrzewamy stawy, by uniknąć kontuzji, i ścięgna. Pozwoli nam to bezpiecznie rozpocząć trening.

Po każdym treningu siłowym mięśnie kurczą się i powstają tak zwane przykurcze. Mięśnie sprawiają wtedy wrażenie twardych, zbitych i napiętych. Aby wróciły do normalnego stanu, należy je rozkurczyć tak, aby powróciły do swojej fizjologicznej długości. Dlatego stretching jest podstawą odpowiednio przeprowadzonego treningu.

Pamiętajmy o pewnych zasadach, jakie obowiązują podczas stretchingu. Mięśnie powinniśmy rozciągać stopniowo, unikając rozciągania danego mięśnia czy grupy mięśniowej jednym ruchem, a kilkoma coraz głębszymi. Inną istotną wskazówką jest rozciąganie na miarę możliwości i granic. Ich przekraczanie, które nie zawsze objawia się wystąpieniem natychmiastowego bólu, spowoduje kontuzję. Aby być świadomym swoich możliwości oraz żeby ćwiczenia przebiegały płynnie i efektywnie, należy pamiętać o oddechu. Oddech stanowi klucz do odpowiednio wykonanego stretchingu.
Stretching pełni bardzo ważną funkcję także w gimnastyce korekcyjnej. Wady postawy, które należy korygować poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, leczy się głównie poprzez rozciąganie mięśni przykurczonych. Ćwiczenia korekcyjne, wykorzystując element stretchingu, nie tylko rozciągają mięśnie przykurczone, ale i wzmacniają mięśnie rozciągnięte, które w tym przypadku są osłabione. Także tutaj należy pamiętać o nieprzesadzaniu z ćwiczeniami rozciągającymi oraz o rytmicznym głębokim oddychaniu, które zawsze przynosi dobre rezultaty.
Trening może zawierać element stretchningu lub całości się na nim opierać. Takie systemy ćwiczeń jak pilates czy joga opierają się głównie na rozciąganiu. Podczas godzinnych lub półtoragodzinnych zajęć ćwiczący również zaczynają od rozgrzewki, która rozrusza kości, stawy oraz mięśnie. Joga ma swoją ulubioną rozgrzewkę, słynne „Powitanie słońca”, podczas którego rozgrzewane są wszystkie grupy mięśni naszego ciała. Zakończenie stanowi relaks, podczas którego często delikatnie napina się mięśnie i rozluźnia.

Niezależnie od tego, czy stretching stanowi kilkunastominutowy wstęp do treningu, czy też sam w sobie jest celem zajęć ruchowych, nie zapominajmy o przestrzeganiu zasad jego odpowiedniego wykonywania. Rozciąganie mięśni wzmacnia nasz układ szkieletowy, poprawia działanie układu krwionośnego, oddechowego, wzmacnia stawy i kości. Wskazany jest w przypadku wielu chorób, zawsze jednak powinien być wykonywany bez zbędnego forsowania ciała.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here