Trening interwałowy – na czym polega?

Fitness    
ocena

Trening interwałowy jest świetną formą ćwiczeń, które powodują redukcję tkanki tłuszczowej, polega na przeplataniu treningu o wysokim stopniu intensywności z ćwiczeniami o niskiej intensywności. Tego typu zróżnicowane zajęcia powodują, że w większym stopniu zostaje spalany nadmiar tkanki tłuszczowej, przez co skutecznie walczymy z nadmiarem kilogramów.

Trening interwałowy – na czym polega?

photoxpress.com

Występują dwie metody treningu interwałowego:

- Metoda ekstensywna – polega na zwiększeniu liczby powtórzeń przy mniejszej intensywności wysiłku w którym tętno wzrasta do 85% tętna maksymalnego. W czasie treningu występują krótsze przerwy, podczas których tętno spada do 65% maksymalnego tętna.

- Metoda intensywna – metoda ta składa się z większej liczby powtórzeń przy niższej intensywności wysiłku gdzie tętno wzrasta do 85% tętna ,maksymalnego. Podczas treningu występują krótsze przerwy w których tętno spada do 65% maksymalnego tętna.

trening interwałowyFot. sxc.hu

Intensywność treningu interwałowego jest znacznie wyższa, co oznacza, że ilość spalanych tłuszczy jest mniejsza niż np. w treningu aerobowym. Jednakże, podczas tego typu ćwiczeń potrzebujemy większej ilości energii, a to oznacza, że spalamy większą ilość kalorii i chudniemy.

Trening interwałowy w istotny sposób poprawia wydolność organizmu, dzięki czemu możemy dłużej wykonywać ćwiczenia. Poprawia kondycję oraz zwiększa zapasy energetyczne naszych mięśni, przez co możemy pokonywać większe dystanse.

Trening interwałowy można przeprowadzać do dwóch dni w tygodniu w odstępie nie mniejszym niż 48 godzin. Ćwiczenia interwałowe mogą trwać od 5 do 20 minut bez przerwy, jednakże muszą być poprzedzone 15 minutową tradycyjną rozgrzewką i 5 minutowym rozciąganiem ciała przed i po treningu. Osobą początkującym zalecam zacząć od 10 do 15 minut interwału.  Trening ten ze względu na swą intensywność może być wykonywany tylko i wyłącznie przez osoby zdrowe i w pełni aktywne fizycznie.

Treningi interwałowe można stosować, na bieżni, rowerze stacjonarnym, orbitreku, stepperze, a nawet na wiosłach treningowych. Są również specjalne zajęcia fitness prowadzone przez profesjonalistów.

Przykładowy trening interwałowy powinien wyglądać następująco:
- 15 minutowa rozgrzewka, wykonywana w umiarkowanym tempie.
- Ćwiczenia rozciągające – 5 minut.
- Dla osób zaawansowanych: 25 minut; 30 s treningu o niskim stopniu intensywności, przeplatane z 20s ćwiczeniami o wysokim stopniu intensywności.
- Dla osób początkujących: 90s treningu o niskim stopniu intensywności, przeplatane z 20s ćwiczeniami o wysokim stopniu intensywności.
- Ćwiczenia rozciągająco-relaksujące, 5 minut.

Jak Wam się podoba trening interwałowy? Spróbujecie tego typu ćwiczeń?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy

6 Weidera - ćwiczenia

6 Weidera - ćwiczenia

Joanna Rayzacher

Co to jest pilates?

Co to jest pilates?

Miłosz Roborzyński