Lakierowanie włosów - poradnik

Fryzury    
ocena

Dawniej lakiery kojarzyły się nam się ze sztywnymi i koszmarnymi fryzurami. Wynika to z faktu, iż kiedyś lakiery służyły tylko do usztywnienia fryzury, a ponadto zawierały większe polimery. Obecnie cząsteczki, z których składa się lakier są tak małe, iż włosy nimi spryskane, nadal można rozczesywać i modelować.

Lakierowanie włosów - poradnik

sxc.hu

Czym więc są owe tajemnicze polimery? To nic innego jak substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, zanurzone w rozpuszczalniku. Gdy rozpylony rozpuszczalnik odparuje to polimer zastyga na włosach umacniając kształt, w którym zostały ułożone. Polimery nie chłoną wody, a to właśnie wilgoć sprawia, że fryzura zmienia kształt. Co ciekawe lepiej lakieruje się fryzury o fantazyjnych kształtach ponieważ polimer lepiej przylega to takich włosów niż tych gładkich i prostych.

Istnieje kilka prostych zasad prawidłowego lakierowania włosów:

1. Włosy należy spryskać zawsze w odległości 30 – 40 cm od głowy, czyli na wyciągnięcie ręki

2. Zawsze pamiętajmy o zamknięciu oczu lub zasłonięciu ich ręką – nawet najlepsze lakiery są jednak toksyczne dla oczu

3. Współczesne lakiery nie wymagają mycia głowy po każdym ich użyciu – wystarczy przed snem starannie rozczesać włosy, aby usunąć jego resztki.

Każdy typ włosów wymaga innego rodzaju lakieru, jeśli chcemy, aby fryzura zawsze wyglądała dobrze i nie zmieniała swojego kształtu. Tak więc posiadaczki włosów cienkich powinny zdecydować się na suche lakiery, a te z włosami farbowanymi – na nabłyszczające (aby uwydatnić kolor). Włosy kręcone najlepiej będą współgrać z lakierem elastycznym te krótkie i sztywne – z lakierem modelującym.

Rodzaje lakierów:

Lakiery suche – najbardziej typowe, służące do utrwalenia wykonanej fryzury
Lakiery mokre (elastyczne) – występują w sprayu i śluzą do nadaniu kształtu mokrym włosom
Lakiery nabłyszczające – mają za zadnie nadać włosom połysk
Lakiery łagodne – mała zawartość polimerów powoduje tylko nieznaczne usztywnienie fryzury

I na koniec ważna zasada jeśli chodzi o higienę. Jeśli często używamy lakieru, a nie myjemy głowy ograniczając się tylko do jego wyczesania, to należy pamiętać o zmianie pościeli na poduszkach. Polimery zawarte w lakierze mogą bowiem spowodować trądzik.

Używacie lakieru do włosów? Jeśli tak to jakiego? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =