Gry MMORPG - co to, na czym polegają?

Gry    
ocena

MMORPG to skrót od nazwy gatunku gry, określanej jako Massively Multiplayer Online Role Playing Game. Wśród graczy w naszym kraju panują potoczne określenia w stylu MMO lub "sieciowy rpg". Poniżej wymieniamy główne założenia gatunku MMORPG:

Gry MMORPG - co to, na czym polegają?

Redakcja

Rozgrywka w MMORPG ma miejsce wyłącznie online z innymi graczami. W większości z nich jest także możliwość gry przeciwko komputerowi (tzw. Mob), jednak głównym założeniem jest wspólna rozgrywka z żywym kompanem.

MMORPG wywodzi się z gatunku RPG. Różnica polega na tym, że gra nastawiona jest na rozgrywkę sieciową. Najważniejszymi założeniami MMORPG jest rozwój naszej/naszych postaci. Rozwój ten odbywa się poprzez walkę z napotkanymi przeciwnikami (tzw. Moby, kierowane przez komputer) lub z innymi żywymi graczami, z którymi możemy prócz walki również współpracować przy rozwijaniu swoich postaci. W trakcie przygody po pokonaniu kolejnych przeciwników, rośnie nam poziom doświadczenia, co wiąże się ze zwiększeniem siły naszego hirosa. W zależności od gry, możemy sami decydować o wyborze statystyk, które chcemy ulepszyć. Z kolei w innych tytułach z kolei odgórnie mamy narzucane pewne ulepszenia atrybutów. Ważne w grach MMORPG jest zbieranie rozmaitych przedmiotów, do których należy m.in broń biała, magia, ekwipunek w postaci pancerza wzmacniającego obronę naszego bohatera itp. Najczęściej nowe akcesoria otrzymujemy bezpośrednio od zabitych przeciwników, bądź dzięki zakupom w określonych miejscach.

Podobnie jak to ma miejsce w grach RPG, tak i tutaj występuje określona fabuła, jednak w przypadku MMORPG stanowi ona z reguły tło pod bezustanną walkę i rozwój postaci. Najczęściej schemat podziału świata wygląda tak, że zaczynamy w danej wiosce lub mieście. Możemy tam rozmawiać z innymi graczami, umawiać się na spotkania, robić zakupy bądź rozwijać nasze profesje. Po wyjściu z wioski lub miasta trafiamy na mapę świata, gdzie najczęściej znajdują się moby bądź inni gracze chętni do walki.

Pobierz za darmo Gry - MMORPG!

UWAGA!

W późniejszych etapach gry bardziej rozbudowane MMORPG (np. World of Warcraft) oferują możliwośc tak zwanego PvP (Player versus Player). Polega to na tym, że gracze dzielą się na 2 obozy i rozgrywają emocjonujące batalie. Istnieje również termin PvE (Player versus Enemy), który został opisany wcześniej, a więc gracz przeciwko mobom.

Co myślicie o grach MMORPG? Jaki jest Wasz ulubiony gatunek gier? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =