Hearts - jak grać? Zasady

Gry    
ocena

Hearts (kierki) to popularna gra dostępna w systemie Windows. Do gry potrzebna jest pełna talia - pięćdziesiąt dwie karty. Gra toczy się między czterema uczestnikami. W wersji dostępnej w Windows rolę trzech rywali odgrywa komputer. Celem gry jest zdobycie jak najmniejszej liczby punktów. Przeciwnicy, których odgrywa tutaj komputer, umieszczeni są po lewej i prawej stronie, a także na górze ekranu. Każdemu graczowi przyznaje się trzynaście kart.

Hearts - jak grać? Zasady

Redakcja

Początek rozdania odbywa się w ten sposób, że uczestnicy gry przekazują rywalowi po trzy karty. Wyjątkiem jest jedynie czwarte rozdanie, w którym nie przekazuje się kart. W przypadku rozgrywki, która rozpoczyna się przekazaniem kart przeciwnikowi, najlepszym ruchem jest przekazanie asów lub figury. Gracz, który posiada dwójkę trefl obowiązany jest wyłożyć ją jako pierwszą kartę, inicjując w ten sposób pierwszą lewę. Zadaniem pozostałych graczy jest dokładanie do koloru. W sytuacji, gdy gracz nie posiada karty w danym kolorze, ma możliwość położenia dowolnej karty. Zasada ta nie dotyczy jedynie pierwszej lewy - wówczas nie można wychodzić w kiery, ani też w damę pik.

Uczestnik gry, który dołożył kartę o najwyższej wartości, bierze lewę i ma za zadanie rozpocząć nową kolejkę. Można ją zaczynać z kartą dowolnego koloru. Wyjątkiem są kiery, którymi można zagrać jedynie wówczas, gdy inny gracz wyłożył ten kolor w poprzedniej lewie czyli inaczej mówiąc: dopóki kiery nie zostały "otwarte". Każdy gracz ma za zadanie przekazać wszystkie swoje kiery innym graczom. Zakończenie gry następuje wtedy, gdy jeden z graczy osiągnie 100 punktów. Zwycięzcą jest gracz ten, kto zbierze najmniejszą ilość punktów.

W grze hearts nie należy zbierać kierów ani damy pik. Jedyna sytuacja, gdy te karty się przydają, to próba uzyskania premii nadzwyczajnej lub próba niedopuszczenia, aby ten cel osiągnął inny gracz. Premię nadzwyczajną można uzyskać poprzez zebranie wszystkich kierów i damę pik. W tej sytuacji przeciwnicy zawodnika, któremu udało się uzyskać taką premię, otrzymują po 26 punktów.

W osiągnięciu zwycięstwa w grze przydaje się dokładne liczenie wyłożonych kart. Szczególnie dotyczy to damy pik. Należy też zapamiętywać czy kiery zostały otwarte. Działając w ten sposób można się zorientować, czy rywal szykuje się do zdobycia premii nadzwyczajnej i odpowiednio na to zareagować (zablokować to działanie). Najbardziej wartościową kartą jest as, który daje graczowi największy możliwy wpływ na przebieg rozgrywki, choćby na to, kto otrzyma premię nadzwyczajną.

Videoinstruktaż: jak grać w Kierki?

Lubicie grać w Hearts? W co jeszcze gracie w wolnej chwili? Dajcie znać!

OCENA
1.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =